Start › Västra Götalands län › Landvetter
Perennial Software AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 933 | 1 225 | 1 227 | 919 | 350 | 895 | 1 050 |
| Nettoomsättning | 933 | 1 225 | 1 227 | 919 | 350 | 895 | 1 050 |
| Rörelsekostnader | 5 | 736 | 556 | 14 | 21 | 26 | 13 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 15 | 15 | 13 | 17 | 22 | 9 |
| Personalkostnader | 0 | 721 | 540 | 0 | 4 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | 928 | 489 | 671 | 905 | 329 | 869 | 1 037 |
| Finansiella poster | 1 | 48 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 48 | 3 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 929 | 537 | 674 | 905 | 329 | 869 | 1 037 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 224 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 224 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 929 | 537 | 674 | 1 130 | 329 | 869 | 1 037 |
| Skatt på årets resultat | 191 | 111 | 138 | 236 | 68 | 186 | 222 |
| Årets resultat | 737 | 427 | 535 | 894 | 261 | 683 | 815 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 360 | 3 670 | 3 365 | 2 975 | 2 370 | 2 303 | 1 856 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 1 900 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 1 900 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 1 900 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 360 | 3 670 | 3 365 | 2 975 | 470 | 2 303 | 1 856 |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 52 | 88 | 314 | 300 | 165 | 8 |
| Kundfordringar | 31 | 0 | 0 | 125 | 63 | 81 | 0 |
| Övriga fordringar | 55 | 52 | 88 | 189 | 238 | 84 | 8 |
| Kortfristiga placeringar | 4 197 | 3 347 | 2 900 | 2 300 | – | 1 900 | 1 100 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 4 197 | 3 347 | 2 900 | 2 300 | – | 1 900 | 1 100 |
| Kassa och bank | 77 | 272 | 377 | 361 | 170 | 238 | 748 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 360 | 3 670 | 3 365 | 2 975 | 2 370 | 2 303 | 1 856 |
| Eget kapital | 4 313 | 3 576 | 3 149 | 2 809 | 2 103 | 2 025 | 1 519 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 263 | 3 526 | 3 099 | 2 759 | 2 053 | 1 975 | 1 469 |
| Balanserat resultat | 3 526 | 3 099 | 2 564 | 1 865 | 1 792 | 1 292 | 654 |
| Årets resultat | 737 | 427 | 535 | 894 | 261 | 683 | 815 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 224 | 224 | 224 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 224 | 224 | 224 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 94 | 215 | 166 | 43 | 54 | 112 |
| Skatteskulder | 6 | 0 | 68 | 84 | – | – | – |
| Övriga skulder | 34 | 87 | 141 | 75 | 36 | 47 | 112 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 195 | 188 | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 053 | 1 975 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat jämfört med föregående år till följd av prisökningar och högre beläggninsgrad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat jämfört med föregående år till följd av högre beläggninsgrad. Detta skall framförallt ses som en återgång till samma omsättningsnivåer företaget har haft tidigare år, där inkomståret 2021 är avvikelsen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 900 | 0 |
| Omklassificeringar | 1 900 | – |
Om bolaget
- Adress
- BLÅKLOCKEVÄGEN 141, 438 33 LANDVETTER
- Registrerat
- 2016-08-04
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Utveckla programvara, utveckla och drifta webtjänster samt bedriva konsultverksamhet inom dessa områden.
Bankgironummer
- 5793-4655
- Perennial Software AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-07
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Landvetter utvecklar programvara, utvecklar och driftar webtjänster samt bedriver konsultverksamhet inom dessa områden. Företaget förvältar även värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.