Start › Stockholms län › Skarpnäck
Stanwich AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 998 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 998 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 183 | 280 | 71 | 13 | 5 | 10 | 2 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 446 | 280 | 71 | 13 | 5 | 10 | 2 | 2 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | 7 737 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −8 183 | 1 718 | −71 | −13 | −5 | −10 | −2 | −2 | −1 |
| Finansiella poster | 1 981 | 108 720 | 0 | – | – | 0 | −6 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 370 | 108 720 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 359 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 748 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 202 | 110 438 | −71 | −13 | −5 | −10 | −8 | −2 | −1 |
| Resultat före skatt | −6 202 | 110 438 | −71 | −13 | −5 | −10 | −8 | −2 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 354 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −6 202 | 110 084 | −71 | −13 | −5 | −10 | −8 | −2 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 169 449 | 175 657 | 65 219 | 2 012 | 23 | 29 | 39 | 47 | 49 |
| Anläggningstillgångar | 94 237 | 6 645 | 64 823 | 1 095 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 94 237 | 6 645 | 64 823 | 1 095 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 94 237 | 6 645 | 64 823 | 1 095 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 75 212 | 169 012 | 396 | 916 | 23 | 29 | 39 | 47 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 335 | 12 | 12 | – | – | 1 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 335 | 12 | 12 | – | – | 1 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 74 877 | 169 000 | 384 | 916 | – | 28 | 38 | 47 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 169 449 | 175 657 | 65 219 | 2 012 | 23 | 29 | 39 | 47 | 49 |
| Eget kapital | 169 101 | 175 303 | 65 219 | 2 012 | 25 | 29 | 39 | 47 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 169 051 | 175 253 | 65 169 | 1 962 | −25 | −21 | −11 | −3 | −1 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | – | – | −1 |
| Balanserat resultat | 175 253 | 65 169 | 65 240 | 1 975 | −21 | −11 | −3 | −1 | 0 |
| Årets resultat | −6 202 | 110 084 | −71 | −13 | −5 | −10 | −8 | −2 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 348 | 354 | – | 0 | −2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 348 | 354 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −25 | −21 | −11 | −3 | −1 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 63 278 | 2 000 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 95 012 | 6 645 | 64 823 | 1 095 | 0 |
| Årets inköp | 88 367 | 0 | 63 728 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 58 178 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 748 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 748 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 63 728 | 1 095 | – |
Om bolaget
- Adress
- RIKSRÅDSVÄGEN 53, 128 39 SKARPNÄCK
- Registrerat
- 2016-07-29
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta kapital
Bankgironummer
- 5131-9473
- STANWICH AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Investeringsverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.