Start › Västerbottens län › Skellefteå
Railtech Sweden AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 946 | 3 579 | – |
| Nettoomsättning | 2 946 | 3 579 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 | 45 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 45 | 4 |
| Rörelseresultat | 2 941 | 3 534 | −4 |
| Finansiella poster | 0 | −5 506 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 5 500 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 941 | −1 972 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | 883 | 2 000 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 883 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 3 000 | – |
| Resultat före skatt | 3 824 | 28 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 403 | – | – |
| Årets resultat | 3 421 | 28 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 314 | 2 018 | 5 520 |
| Anläggningstillgångar | 450 | 0 | 5 500 |
| Materiella anläggningstillgångar | 450 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 450 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 500 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 5 500 |
| Omsättningstillgångar | 1 864 | 2 018 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 1 360 | 2 017 | 1 |
| Kundfordringar | 1 146 | – | – |
| Övriga fordringar | 162 | 2 017 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 52 | – | – |
| Kassa och bank | 504 | 0 | 19 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 314 | 2 018 | 5 520 |
| Eget kapital | 29 | 74 | 46 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −21 | 24 | −4 |
| Balanserat resultat | −3 442 | −4 | 0 |
| Årets resultat | 3 421 | 28 | −4 |
| Obeskattade reserver | 0 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 464 | 1 773 | 5 474 |
| Skulder till koncernföretag | 464 | 1 773 | 2 420 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 3 054 |
| Kortfristiga skulder | 1 820 | 171 | – |
| Leverantörsskulder | 567 | 4 | – |
| Skatteskulder | 1 152 | 166 | – |
| Övriga skulder | 101 | 1 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – |
| Medel att disponera | −21 | 24 | −4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget driver mindre verksamhet inom uthyrning av maskiner inom järnvägen
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
bolaget har haft konsult verksamhet varpå omsättningen ökat markant .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under 2018 förvärvats av Swedish Trackservice AB org 559019-6282 . Rallarn som är dotterbolag har under 2019 förlikas med vissa tvister och har goda förhoppningar att resterande tvister ska lösas innan 2019 slut , dessa kommer isf resultera i omfattande inkomster till dotterbolaget . Rallarn har under 2019 ansökt om företagsrekonstruktion som också är beviljad sen 2019-04-05 .
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 500 | 5 500 | 5 500 |
| Årets inköp | – | – | 5 500 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 500 | 5 500 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 5 500 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 450 |
| Årets inköp | 450 |
Om bolaget
- Adress
- Box 20934, 931 02 SKELLEFTEÅ
- Registrerat
- 2016-07-25
Verksamhet enligt registret
Förvaltning av aktier i dotterbolag, handel med värdepapper, förvaltning av fastigheter, uthyrning av spårgående traktorer. Därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-03-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver entreprenad verksamhet inom järnvägen , och konsult tjänster till dotterföretag . Bolagets säte är Malå .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Rallarn AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett moderföretag till Rallarn AB org 556973-6837 , bolagets säte är i Sundbybergs kommun .