Start › Stockholms län › Spånga
Gynekolog & Konsult N. Betzler och M.Ström AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 | 44 | 308 | 214 | 18 | 50 | 0 | 4 | 189 |
| Nettoomsättning | 8 | 44 | 308 | 214 | 18 | 50 | 0 | 4 | 189 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 24 | 24 | 32 | 22 | 6 | 10 | 19 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 24 | 24 | 27 | 22 | 6 | 8 | 12 | 20 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 5 | – | 0 | 2 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | −8 | 20 | 284 | 182 | −4 | 44 | −10 | −16 | 161 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 19 | 285 | 182 | −4 | 44 | −10 | −16 | 161 |
| Resultat före skatt | −9 | 19 | 285 | 182 | −4 | 44 | −10 | −16 | 161 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 60 | 37 | 0 | 4 | – | 0 | 36 |
| Årets resultat | −9 | 14 | 225 | 145 | −4 | 40 | −10 | −16 | 125 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 88 | 128 | 496 | 313 | 56 | 95 | 60 | 55 | 249 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 16 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 16 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 88 | 128 | 496 | 313 | 56 | 95 | 60 | 39 | 249 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 53 | 83 | 0 | 44 | 0 | 29 | 4 | 6 |
| Kundfordringar | – | 0 | 49 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 53 | 34 | 0 | 44 | 0 | 29 | 4 | 6 |
| Kassa och bank | 86 | 75 | 412 | 313 | 12 | 95 | 31 | 35 | 244 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 88 | 128 | 496 | 313 | 56 | 95 | 60 | 55 | 249 |
| Eget kapital | 57 | 66 | 302 | 197 | 52 | 86 | 45 | 55 | 197 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 | 16 | 252 | 147 | 2 | 36 | −5 | 5 | 147 |
| Balanserat resultat | 16 | 2 | 27 | 2 | 6 | −5 | 5 | 21 | 21 |
| Årets resultat | −9 | 14 | 225 | 145 | −4 | 40 | −10 | −16 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 62 | 194 | 116 | 4 | 9 | 14 | 0 | 53 |
| Skatteskulder | 0 | 23 | 89 | 33 | 4 | 9 | – | 0 | 43 |
| Övriga skulder | 21 | 29 | 95 | 73 | 0 | 0 | 14 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – | – | 0 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 250 | 120 | – | 30 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 36 | −5 | 5 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget var med liten inkomst ,me fast kostnad var förtfarande hög
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsåret 2019-07-01 till 2020-06-30 var ingen inkomst bland annat pga covid -19
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Där som det var ingen aktivitet under året år ändring av nettoomsättningen normal
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Där som det var inte mycket på gång i bolaget sista räkenskapsår då har nettoomsättningen minskat
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LUNDAGÅRDSVÄGEN 8, 163 51 SPÅNGA
- Registrerat
- 2016-07-22
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget anställer läkare och säljer vård. Främst gynekologisk vård, mödravård, ungdomsvård och preventivmedelsrådgivning.
Bankgironummer
- 5134-1444
- Gynekolog & Konsult N. Betzler och
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver gynekologisk vård, mödravård, ungdomsvård samt preventivmedelsrådgivning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.