Start › Stockholms län › Huddinge
Svenska Garageportcenter AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 907 | 595 | 1 378 | 1 902 | 1 843 | 1 479 | 1 370 | 1 278 | 3 247 |
| Nettoomsättning | 835 | 581 | 1 076 | 1 653 | 1 447 | 1 141 | 1 079 | 1 225 | 3 182 |
| Övriga rörelseintäkter | 72 | 14 | 302 | 249 | 396 | 339 | 291 | 52 | 65 |
| Rörelsekostnader | 922 | 567 | 1 344 | 1 778 | 1 901 | 1 421 | 1 215 | 1 558 | 2 888 |
| Råvaror och förnödenheter | 446 | 316 | 619 | 801 | 773 | 580 | 575 | 26 | 150 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 707 | 1 566 |
| Övriga externa kostnader | 203 | 159 | 216 | 254 | 421 | 212 | 185 | 241 | 468 |
| Personalkostnader | 273 | 91 | 509 | 723 | 707 | 629 | 455 | 583 | 702 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −15 | 28 | 34 | 124 | −58 | 58 | 155 | −280 | 359 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 | 0 | −1 | −16 | −1 | 1 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 9 | 1 | 0 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 29 | 36 | 124 | −58 | 42 | 154 | −279 | 352 |
| Bokslutsdispositioner | 15 | 0 | −9 | −17 | – | – | 0 | 90 | −90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 15 | 0 | −9 | −17 | – | – | 0 | 90 | −90 |
| Resultat före skatt | 1 | 29 | 27 | 107 | −58 | 42 | 154 | −189 | 262 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 6 | 6 | 11 | −4 | 11 | – | 0 | 63 |
| Årets resultat | 0 | 23 | 21 | 97 | −54 | 32 | 154 | −189 | 200 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 183 | 174 | 122 | 448 | 200 | 333 | 337 | 237 | 497 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | – | 0 | 7 | 7 | 7 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | – | – | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 7 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 183 | 174 | 122 | 448 | 200 | 333 | 330 | 230 | 490 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 50 | 8 | 265 | 161 | 142 | 203 | 111 | 144 |
| Kundfordringar | 31 | 32 | 0 | 185 | 67 | 37 | 76 | 30 | 84 |
| Övriga fordringar | 15 | 18 | 8 | 67 | 60 | 67 | 92 | 54 | 60 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 87 | 0 | 0 | 13 | 34 | 39 | 35 | 26 | 0 |
| Kassa och bank | 51 | 124 | 114 | 183 | 40 | 191 | 127 | 120 | 346 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 183 | 174 | 122 | 448 | 200 | 333 | 337 | 237 | 497 |
| Eget kapital | 51 | 97 | 74 | 239 | 143 | 247 | 215 | 61 | 250 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 47 | 24 | 189 | 93 | 197 | 165 | 11 | 200 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 24 | 2 | 93 | 147 | 165 | 11 | 200 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 23 | 21 | 97 | −54 | 32 | 154 | −189 | 200 |
| Obeskattade reserver | 11 | 26 | 26 | 17 | – | – | – | 0 | 90 |
| Periodiseringsfonder | 11 | 26 | 26 | 17 | – | – | – | 0 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 52 | 22 | 191 | 58 | 86 | 122 | 176 | 158 |
| Leverantörsskulder | 19 | 14 | 10 | 43 | 17 | 1 | 29 | 26 | 23 |
| Skatteskulder | 1 | 6 | −5 | – | – | – | 0 | 56 | 59 |
| Övriga skulder | 101 | 34 | 12 | 85 | 28 | 78 | 86 | 89 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | −2 | 6 | 63 | 13 | 7 | 7 | 6 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 46 | – | 187 | – | 50 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 93 | 197 | 165 | 11 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 7 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 7 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 7 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄNNAVÄGEN 41 B, 141 46 HUDDINGE
- Registrerat
- 2016-07-22
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Försäljning, installation, service av garageportar, dörrar, fönster, markiser, solskydd, staket, balkonger, altaner, garage, carport, schakt och grävarbeten, byggnadsjobb, hantverkstjänster, byggmaterial, bygginstallationer.
Bankgironummer
- 5136-0113
- Svenska Garageportcenter AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-12
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Svenska Garageportcenter AB, med säte i Huddinge kommun, Stockholms län har sedan registreringen 2016 bedrivit försäljning, installation samt service på garageportar, markiser, dörrar och fönster. Verksamheten erbjuder även diverse hantverkartjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.