Start › Stockholms län › Solna
NKY Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 | 969 | 552 | 556 | 573 | 499 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 49 | 60 | 85 | 82 | 86 |
| Personalkostnader | 0 | 916 | 473 | 452 | 473 | 394 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Rörelseresultat | −3 | −969 | −552 | −556 | −573 | −499 |
| Finansiella poster | −2 203 | −38 052 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 205 | 38 051 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 206 | −39 021 | −552 | −556 | −574 | −499 |
| Resultat före skatt | −2 206 | −39 021 | −552 | −556 | −574 | −499 |
| Årets resultat | −2 206 | −39 021 | −552 | −556 | −574 | −499 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 120 | 2 326 | 40 365 | 40 444 | 40 824 | 40 601 |
| Anläggningstillgångar | 108 | 2 314 | 40 369 | 40 387 | 40 406 | 40 425 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 22 | 41 | 60 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 4 | 22 | 41 | 60 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108 | 2 314 | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 40 365 |
| Andelar i koncernföretag | 108 | 2 314 | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 40 365 |
| Omsättningstillgångar | 12 | 12 | −3 | 57 | 418 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 12 | −13 | 4 | 8 | 2 |
| Övriga fordringar | 11 | 12 | −13 | 4 | 8 | 2 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 10 | 53 | 409 | 174 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 120 | 2 326 | 40 365 | 40 444 | 40 824 | 40 601 |
| Eget kapital | −4 415 | −2 209 | 501 | 502 | 508 | 562 |
| Bundet eget kapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Fritt eget kapital | −4 915 | −2 709 | 1 | 2 | 8 | 62 |
| Balanserat resultat | 36 865 | 36 865 | 553 | 558 | 582 | 561 |
| Årets resultat | −41 779 | −39 573 | −552 | −556 | −574 | −499 |
| Långfristiga skulder | 1 543 | 1 543 | 39 802 | 39 703 | 40 253 | 40 000 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 38 379 | 39 450 | 40 000 | 40 000 |
| Övriga skulder | 1 543 | 1 543 | 1 423 | 253 | 253 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 992 | 2 991 | 63 | 239 | 63 | 40 |
| Övriga skulder | 2 069 | 2 068 | 16 | 216 | 16 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 924 | 924 | 47 | 23 | 47 | 23 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 | 2 | 8 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 36 311 | 551 | 550 | 520 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 40 365 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 40 365 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 40 257 | 38 051 | 38 051 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 2 205 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 |
| Ackumulerade avskrivningar | 93 | 93 | 90 | 71 | 52 | 34 | 15 |
| Årets avskrivningar | – | 4 | 19 | 19 | 19 | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- HAGAVÄGEN 10, 169 69 SOLNA
- Registrerat
- 2016-07-18
- Bransch
- All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva investering och förvaltning inom läkemedel, medicinsk teknik, metod, service, forskning och utveckling samt medicinska produkter eller utrustning ävensom idka förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Djursholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-05-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva investering och förvaltning inom läkemedel, medicinsk teknik, metod, service, forskning och utveckling samt medicinska produkter eller utrustning. Företaget har sitt säte i Djursholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.