Start › Stockholms län › Sundbyberg
Café Invest i Stockholm AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 332 | 3 222 | 2 985 | – | – |
| Nettoomsättning | 2 929 | 3 222 | 2 985 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 404 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 477 | 2 619 | 2 388 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 927 | 1 854 | 1 652 | – | – |
| Personalkostnader | 521 | 711 | 685 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 54 | 48 | – | – |
| Rörelseresultat | 855 | 603 | 597 | – | – |
| Finansiella poster | −5 | −56 | −5 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 56 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 850 | 547 | 592 | – | – |
| Resultat före skatt | 850 | 547 | 592 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 187 | 126 | 124 | – | – |
| Årets resultat | 663 | 421 | 469 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 889 | 10 598 | 11 362 | 12 333 | 4 225 |
| Anläggningstillgångar | 9 706 | 9 735 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Goodwill | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 70 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 70 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 665 | 9 665 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 9 665 | 9 665 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 183 | 863 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 938 | 669 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 300 | 300 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 23 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 615 | 368 | – | – | – |
| Kassa och bank | 245 | 194 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 889 | 10 598 | – | – | – |
| Eget kapital | 8 614 | 8 151 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 564 | 8 101 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 7 901 | 7 680 | – | – | – |
| Årets resultat | 663 | 421 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 000 | 2 000 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 44 | 105 | – | – | – |
| Övriga skulder | 44 | 105 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 231 | 342 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 20 | – | – | – |
| Skatteskulder | 109 | 84 | – | – | – |
| Övriga skulder | 95 | 106 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 131 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Vid flertalet tillfällen under året har avdragen skatt och sociala avgifter betalts för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Café Invest i Stockholm ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Café Invest i Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 665 | 9 665 | 9 665 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | −615 | −615 | −615 | −615 | −615 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 615 | 615 | −615 | 615 | −615 |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 742 | 742 | 742 | 742 | 742 |
| Ackumulerade avskrivningar | 702 | 672 | 619 | 619 | 571 |
| Årets avskrivningar | 15 | 32 | – | 26 | – |
| Återförda avskrivningar | −14 | −22 | – | −22 | – |
Om bolaget
- Adress
- STUREGATAN 20, 172 31 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2016-07-15
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva caféverksamhet samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5149-1314
- CAFÉ INVEST I STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-14
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-04
- Senaste annonsen
- 2022-02-04
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-15
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 2016-07-15. Bolaget skall enligt bolagsordningen bedriva caféverksamhet samt äga och förvalta värdepapper.Café verksamheten arrenderas ut. Dotters bolaget äger fastigheten Noman 5 i Huddinge kommun i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget investerade på fastighets branschen och, då förvärvade Fastighetsbolaget Noman 5 AB i Stockholm Segeltorp, Bolaget Noman 5 är helägd av Café invest i Stockholm AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Fastighetsbolaget Noman 5 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fastighetsbolaget Noman 5 AB; Organisationsnummer=559082-2572; ForetagetsSate=Stockholm
-
Fastighetsbolaget Noman 5 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fastighetsbolaget Noman 5 AB