Start › Stockholms län › Tyresö
Stockholm Psycho AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 046 | 729 | 462 | 624 | 757 | 399 | 332 | 186 | 195 |
| Nettoomsättning | 1 046 | 729 | 462 | 624 | 757 | 399 | 332 | 186 | 195 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 909 | 640 | 314 | 385 | 50 | 52 | 97 | 81 | 46 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 85 | 56 | 147 | 50 | 52 | 97 | 81 | 46 |
| Personalkostnader | 842 | 555 | 258 | 238 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 138 | 89 | 148 | 239 | 707 | 347 | 235 | 105 | 149 |
| Finansiella poster | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 89 | 148 | 239 | 707 | 347 | 235 | 105 | 149 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 138 | 89 | 148 | 239 | 707 | 347 | 235 | 105 | 149 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 18 | 31 | 49 | 146 | 74 | 50 | – | 33 |
| Årets resultat | 109 | 71 | 118 | 189 | 561 | 273 | 185 | 105 | 116 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 342 | 139 | 198 | 289 | 757 | 397 | 285 | 155 | 199 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 342 | 139 | 198 | 289 | 757 | 397 | 285 | 155 | 199 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 60 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 20 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 283 | 139 | 198 | 289 | 757 | 397 | 285 | 155 | 199 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 342 | 139 | 198 | 289 | 757 | 397 | 285 | 155 | 199 |
| Eget kapital | 159 | 121 | 168 | 239 | 611 | 323 | 235 | 155 | 166 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 109 | 71 | 118 | 189 | 561 | 273 | 185 | 105 | 116 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 109 | 71 | 118 | 189 | 561 | 273 | 185 | 105 | 116 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 184 | 18 | 31 | 49 | 146 | 74 | 50 | 0 | 33 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 18 | 18 | 31 | 49 | 146 | 74 | 50 | 0 | 33 |
| Övriga skulder | 150 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 80 | 71 | 118 | 189 | 561 | 273 | – | 105 | 116 |
| Annan föreslagen utdelning | 80 | 71 | 118 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 561 | 273 | 185 | 105 | 116 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30 procent mot förgående år då bolaget skrivit på flera kontrakt under året där leverans av manus skett under 2025. Bolaget ser även en positiv trend på streamingtjänsterna där intäkterna från tidigare böcker i en serie ökar i samband med att en ny titel släpps.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Titeln som släpptes under året visade sig vara populär inom streamingtjänsterna. Kombinerat med ökningen av streaming för tidigare titlar i samma bokserie samt nya framtida kontrakt har det givit en ökning av omsättningen med mer än 30 procent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det verk som utkom på ljud under året har medfört en ökning av intäkter från streamingtjänster under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ytterligare ett manus har sålts samt även option på filmrättigheter av tidigare manus. Det har givit en av omsättningen med 56 %.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2017-12-31 | 2016-07-12 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRENVÄGEN 8, 135 52 TYRESÖ
- Registrerat
- 2016-07-12
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Litterärt och konstnärligt skapande. Verksamheten omfattar romanförfattande och målande. Exempelvis skribent, dramatiker, intäkter av royalty för egenförfattade böcker och verk, illustratör, konstnärsverksamhet.
Bankgironummer
- 5134-2640
- Stockholm Psycho AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-27
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är litterärt och konstnärligt skapande. Verksamheten omfattar manus- och textförfattande. Bolaget tar fram skönlitterära manus för tryckt format såväl som för ljud och inläsning. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.