Start › Södermanlands län › Åkers Styckebruk
Mälardalens El & Larmcenter AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 626 | 4 567 | 3 925 | 3 897 | 3 696 | 2 877 | 3 686 |
| Nettoomsättning | 3 626 | 4 567 | 3 925 | 3 897 | 3 696 | 2 864 | 3 686 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 557 | 4 321 | 3 772 | 3 713 | 3 556 | 3 096 | 3 564 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 331 | 3 173 | 2 602 | 2 627 | 2 580 | 2 051 | 2 666 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 462 | 390 | 411 | 371 | 350 | 428 | 404 |
| Personalkostnader | 764 | 759 | 759 | 715 | 625 | 615 | 494 |
| Rörelseresultat | 69 | 246 | 153 | 184 | 140 | −219 | 122 |
| Finansiella poster | −12 | −9 | −8 | −9 | −13 | −9 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 10 | 9 | 10 | 13 | 9 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | 236 | 145 | 175 | 127 | −228 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | −60 | −35 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −15 | −60 | −35 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 176 | 110 | 175 | 127 | −228 | 119 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 42 | 25 | 21 | – | 0 | 28 |
| Årets resultat | 31 | 135 | 85 | 153 | 127 | −228 | 91 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 439 | 454 | 406 | 629 | 522 | 589 | 278 |
| Omsättningstillgångar | 439 | 454 | 406 | 629 | 522 | 589 | 278 |
| Varulager m.m. | 295 | 73 | 199 | 118 | 161 | 178 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 295 | 73 | 199 | 118 | 161 | 178 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 38 | 158 | 141 | 226 | 410 | 221 |
| Kundfordringar | – | 0 | 62 | 21 | 38 | 33 | 170 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 32 | 0 | 32 | 42 | 0 |
| Övriga fordringar | 25 | 17 | 38 | 75 | 91 | 251 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 47 | 21 | 26 | 45 | 64 | 85 | 37 |
| Kassa och bank | 71 | 343 | 48 | 370 | 135 | 0 | 57 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 439 | 454 | 406 | 629 | 522 | 589 | 278 |
| Eget kapital | 144 | 213 | 142 | 207 | 154 | 27 | 155 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 94 | 163 | 92 | 157 | 104 | −23 | 105 |
| Balanserat resultat | 63 | 29 | 7 | 4 | −23 | 205 | 14 |
| Årets resultat | 31 | 135 | 85 | 153 | 127 | −228 | 91 |
| Obeskattade reserver | 110 | 95 | 35 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 110 | 95 | 35 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 185 | 145 | 229 | 422 | 368 | 562 | 123 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 171 | 0 |
| Leverantörsskulder | 94 | 3 | 162 | 299 | 143 | 317 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 14 |
| Övriga skulder | 86 | 137 | 56 | 119 | 206 | 70 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 11 | 5 | 19 | 5 | 5 |
| Ställda säkerheter | 250 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 250 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 30 | 100 | 63 | 80 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 104 | −23 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 180 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 80 | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SKÖRDEVÄGEN 25 A, 647 50 ÅKERS STYCKEBRUK
- Registrerat
- 2016-07-12
- Bransch
- Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Verksamhet enligt registret
Försäljning, reparation och installation av elutrustning till fordon.
Bankgironummer
- 5134-7995
- MÄLARDALENS EL & LARMCENTER AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget installerar och reparerar elutrustning på fordon. Företaget har sitt säte i Strängnäs, Södermanland.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.