Halim consulting AB
Utveckling8 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 315 | 2 331 | 0 | 0 | 36 | 1 018 |
| Nettoomsättning | 4 315 | 2 331 | 0 | 0 | 36 | 1 018 |
| Rörelsekostnader | 1 846 | 1 426 | 547 | 85 | 185 | 505 |
| Övriga externa kostnader | 411 | 248 | 125 | 49 | 142 | 107 |
| Personalkostnader | 1 418 | 1 170 | 414 | 10 | 44 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | 0 | 48 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | – | – | 26 | 0 | 7 |
| Rörelseresultat | 2 469 | 904 | −547 | −85 | −149 | 513 |
| Finansiella poster | 1 770 | −2 186 | 1 715 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 600 | 566 | 1 956 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 811 | −1 558 | 17 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 367 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 5 | 1 186 | 253 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 8 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 238 | −1 282 | 1 167 | −85 | −149 | 513 |
| Bokslutsdispositioner | −700 | 1 699 | −350 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −700 | 1 699 | −350 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 538 | 417 | 817 | −85 | −149 | 513 |
| Skatt på årets resultat | 454 | 668 | 221 | – | 0 | 114 |
| Årets resultat | 3 084 | −251 | 596 | −85 | −149 | 399 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 753 | 2 514 | 4 572 | 56 | 150 | 483 |
| Anläggningstillgångar | 3 635 | 1 650 | 3 878 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 53 | 62 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 36 | 53 | 62 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 599 | 1 596 | 3 816 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 0 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 188 | 619 | 286 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 3 402 | 969 | 3 530 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 118 | 864 | 695 | 56 | 150 | 483 |
| Kortfristiga fordringar | 1 944 | 437 | 114 | 0 | 54 | 125 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 9 | 25 |
| Övriga fordringar | 1 500 | 99 | 40 | 0 | 0 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 444 | 338 | 73 | 0 | 45 | 90 |
| Kassa och bank | 174 | 427 | 581 | 56 | 95 | 358 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 753 | 2 514 | 4 572 | 56 | 150 | 483 |
| Eget kapital | 3 913 | 1 204 | 1 915 | 51 | 137 | 449 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 863 | 1 154 | 1 865 | 1 | 87 | 399 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 779 | 1 405 | 1 269 | 87 | 236 | 0 |
| Årets resultat | 3 084 | −251 | 596 | −85 | −149 | 399 |
| Obeskattade reserver | 700 | 0 | 1 699 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 700 | 0 | 1 699 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 140 | 1 310 | 958 | 5 | 13 | 35 |
| Leverantörsskulder | 7 | 37 | 0 | 0 | 7 | 6 |
| Skatteskulder | 911 | 700 | 224 | – | – | – |
| Övriga skulder | 221 | 549 | 658 | 1 | 6 | 28 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 24 | 76 | 5 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 450 | 375 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 450 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 | 87 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har under räkenskapsåret ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående år pga fler uppdrag, vilket medfört en ökad verksamhet. Räkenskapsåret 2023-07-01--2023-12-31 var förkortat (6 månader).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen i nettoomsättning beror främst på förvärvet av aktier i Torna Fastighetsmäkleri AB, vilket medfört en ökad verksamhet vad gäller bolagets konsultjänster inom fastighetsförmedling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 8 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 408 | 2 591 | 4 966 | 4 696 |
| Årets inköp | 3 400 | 432 | 453 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 583 | 1 808 | 183 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 | 1 621 | 1 436 | 1 183 |
| Årets nedskrivningar | 5 | 186 | 253 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 188 | 1 619 | 286 | 638 |
| Årets inköp | 500 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 312 | 0 | 2 308 | – |
| Omklassificeringar | 0 | 1 000 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 000 | 1 000 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 000 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 1 956 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 | 82 | 82 | 30 |
| Årets inköp | – | 0 | 52 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 28 | 20 | 13 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 20 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖRLANDERS VÄG 9, 212 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-07-12
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mäklarverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5138-1119
- HALIM CONSULTING AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lunds kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund har under räkenskapsåret bedrivit konsultverksamhet inom fastighetsförmedling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.