Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
One Happy Company AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 676 | 2 464 | 1 718 | 1 630 | 1 388 | 961 | 1 980 | 1 729 |
| Nettoomsättning | 2 676 | 2 464 | 1 718 | 1 630 | 1 387 | 961 | 1 980 | 1 504 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 225 |
| Rörelsekostnader | 2 524 | 2 277 | 1 769 | 1 154 | 640 | 755 | 2 489 | 1 879 |
| Handelsvaror | 1 065 | 1 042 | 242 | 3 | 132 | 360 | 1 521 | 869 |
| Övriga externa kostnader | 956 | 937 | 781 | 713 | 475 | 386 | 938 | 900 |
| Personalkostnader | 454 | 245 | 722 | 438 | 33 | 9 | 31 | 110 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 53 | 24 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 152 | 186 | −51 | 476 | 747 | 206 | −509 | −150 |
| Finansiella poster | −224 | −226 | −192 | −105 | −237 | −277 | −340 | −83 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 224 | 226 | 192 | 105 | 237 | 277 | 340 | 83 |
| Resultat efter finansiella poster | −71 | −39 | −242 | 371 | 510 | −71 | −850 | −233 |
| Resultat före skatt | −71 | −39 | −242 | 371 | 510 | −71 | −850 | −233 |
| Årets resultat | −71 | −39 | −242 | 371 | 510 | −71 | −850 | −233 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 243 | 324 | 428 | 480 | 249 | 173 | 284 | 593 |
| Anläggningstillgångar | 138 | 187 | 240 | – | – | 0 | 0 | 13 |
| Materiella anläggningstillgångar | 138 | 187 | 240 | – | – | 0 | 0 | 13 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 138 | 187 | 240 | – | – | 0 | 0 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 137 | 189 | 480 | 249 | 173 | 284 | 581 |
| Varulager m.m. | 44 | 75 | 159 | – | 0 | 9 | 114 | 450 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 44 | 75 | 159 | – | 0 | 9 | 114 | 278 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | 0 | 172 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 43 | 13 | 173 | 147 | 164 | 166 | 127 |
| Kundfordringar | 26 | 22 | 12 | 173 | 0 | 21 | 0 | 87 |
| Övriga fordringar | 0 | 22 | 0 | 0 | 34 | 95 | 166 | 34 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 113 | 48 | 0 | 6 |
| Kassa och bank | 35 | 19 | 17 | 307 | 102 | 0 | 4 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 243 | 324 | 428 | 480 | 249 | 173 | 284 | 593 |
| Eget kapital | −574 | −503 | −464 | −222 | −593 | −1 103 | −1 032 | −183 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −624 | −553 | −514 | −272 | −643 | −1 153 | −1 082 | −233 |
| Balanserat resultat | −553 | −514 | −272 | −643 | −1 153 | −1 082 | −233 | 0 |
| Årets resultat | −71 | −39 | −242 | 371 | 510 | −71 | −850 | −233 |
| Långfristiga skulder | 340 | 240 | 431 | 0 | 33 | 257 | 587 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 340 | 240 | 431 | 0 | 33 | 139 | 343 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 118 | 244 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 477 | 587 | 461 | 702 | 809 | 1 019 | 729 | 776 |
| Skulder till kreditinstitut | 52 | 240 | 240 | 185 | 275 | 523 | 600 | 418 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | 0 | 242 |
| Leverantörsskulder | 183 | 136 | 94 | 0 | 1 | 188 | 0 | 63 |
| Övriga skulder | 213 | 181 | 107 | 497 | 503 | 287 | 108 | 48 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | 20 | 20 | 30 | 21 | 21 | 5 |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 250 | – | 250 | 250 | 250 | 250 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −272 | −643 | −1 153 | −1 082 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2021-01-31 | 2020-02-01 | 2020-01-31 | 2019-02-01 | 2019-01-31 | 2018-02-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 264 | 264 | 264 | 0 | – | 0 | 0 | 13 | 13 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 264 | 0 | – | – | 0 | – | 13 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | 13 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 125 | 77 | 24 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 48 | 53 | 24 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRÅTA BYVÄG 9, 435 33 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2016-07-11
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling, produktion och försäljning av drycker samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5127-7929
- One Happy Company AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Jönköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver en restaurangverksamhet under namnet Elsie´s Kök & Skafferi i Mölnlycke. Under räkenskapsåret har verksamheten drivits enligt plan med fokus på lunchservering, catering och smörgåstårtor.
Väsentliga händelser
Bolagets egna kapital är förbrukat och kontrollbalansräkning upprättades 2019-03-29. Denna visade att aktiekapitalet var förbrukat i sin helhet. Kontrollstämman per 2019-03-29 beslutade att verksamheten skulle drivas vidare. Någon ny kontrollbalans har inte upprättats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.