Start › Stockholms län › Vaxholm
Moore Consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 800 | 404 | 1 510 | 1 829 | 1 634 | 1 159 |
| Nettoomsättning | 0 | 800 | 404 | 1 510 | 1 829 | 1 634 | 1 159 |
| Rörelsekostnader | 181 | 205 | 471 | 955 | 952 | 917 | 852 |
| Övriga externa kostnader | 150 | 145 | 120 | 169 | 180 | 220 | 110 |
| Personalkostnader | 31 | 60 | 351 | 786 | 772 | 680 | 735 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 13 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | −181 | 595 | −67 | 555 | 876 | 717 | 308 |
| Finansiella poster | 4 | 21 | 28 | 1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 21 | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −177 | 616 | −39 | 556 | 876 | 717 | 307 |
| Bokslutsdispositioner | 144 | −144 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 144 | −144 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −33 | 472 | −39 | 556 | 876 | 717 | 307 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 89 | 0 | 115 | 181 | 153 | 66 |
| Årets resultat | −33 | 383 | −39 | 440 | 695 | 563 | 242 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 583 | 2 074 | 1 677 | 2 039 | 1 933 | 1 364 | 874 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 127 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 127 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 127 |
| Omsättningstillgångar | 1 583 | 2 074 | 1 677 | 2 039 | 1 933 | 1 364 | 746 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 867 | 18 | 219 | 279 | 210 | 185 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 125 | 212 | 199 | 179 |
| Övriga fordringar | 9 | 10 | 18 | 95 | 66 | 11 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 857 | – | – | – | 0 | 6 |
| Kassa och bank | 1 549 | 1 207 | 1 659 | 1 819 | 1 654 | 1 155 | 562 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 583 | 2 074 | 1 677 | 2 039 | 1 933 | 1 364 | 874 |
| Eget kapital | 1 595 | 1 828 | 1 645 | 1 884 | 1 644 | 1 149 | 763 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 545 | 1 778 | 1 595 | 1 834 | 1 594 | 1 099 | 713 |
| Balanserat resultat | 1 578 | 1 395 | 1 634 | 1 394 | 899 | 536 | 471 |
| Årets resultat | −33 | 383 | −39 | 440 | 695 | 563 | 242 |
| Obeskattade reserver | 0 | 144 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 144 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −12 | 103 | 31 | 154 | 289 | 215 | 111 |
| Leverantörsskulder | 1 | 4 | 10 | 12 | 10 | 8 | 11 |
| Skatteskulder | −16 | 91 | 2 | 44 | 147 | 64 | 8 |
| Övriga skulder | 3 | 3 | 19 | 99 | 133 | 143 | 91 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 5 | – | – | – | 0 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 473 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 473 | 200 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 834 | 1 594 | 1 099 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen mellan åren kan variera beroende på om uppdragen är kontrakterade direkt med kund eller via konsultbyrå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 134 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 134 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 134 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 7 | 0 |
| Årets avskrivningar | 13 | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 20 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2016-07-08
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet rörande ekonomi, controlling, redovisning, företagsledning, strategisk planering, ledarskap, team management, kapitalförvaltning och värdepappershandel.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-14
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget säljer konsulttjänster inom finans och redovisning. Bolaget har sitt säte i Åkersberga, Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.