Start › Stockholms län › Stockholm
Mon Clef AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 74 | 53 | 77 | 54 | 32 | 32 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 53 | 77 | 54 | 32 | 32 | 28 |
| Rörelseresultat | −74 | −53 | −77 | −54 | −32 | −32 | −28 |
| Finansiella poster | 21 | 7 258 | 11 416 | −1 635 | 8 658 | 1 159 | 142 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 560 | 6 847 | 12 732 | 1 609 | 8 637 | 1 186 | 185 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −515 | 488 | 27 | 21 | −81 | 0 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 42 | 1 | 1 166 | 3 040 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −18 | 77 | 177 | 225 | −102 | 27 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | −53 | 7 205 | 11 338 | −1 689 | 8 625 | 1 127 | 114 |
| Resultat före skatt | – | – | – | −1 689 | 8 625 | 1 127 | 114 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 149 | 0 |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | −149 | – | – |
| Årets resultat | −53 | 7 205 | 11 338 | −1 689 | 8 774 | 978 | 114 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 131 | 17 175 | 19 359 | 8 579 | 12 066 | 3 573 | 3 280 |
| Anläggningstillgångar | 9 619 | 6 517 | 6 505 | 7 979 | 10 505 | 3 529 | 2 912 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 619 | 6 517 | 6 505 | 7 979 | 10 505 | 3 529 | 2 912 |
| Andelar i koncernföretag | 82 | 25 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 227 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 592 | 4 856 | 5 530 | 5 894 | 10 505 | 3 529 | 2 912 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 718 | 1 637 | 975 | 2 085 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 512 | 10 657 | 12 854 | 601 | 1 561 | 44 | 368 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 14 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 14 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 150 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 150 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 7 490 | 10 493 | 12 854 | 601 | 1 561 | 44 | 368 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 131 | 17 175 | 19 359 | 8 579 | 12 066 | 3 573 | 3 280 |
| Eget kapital | 16 267 | 16 320 | 18 317 | 7 166 | 9 992 | 1 217 | 240 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 16 217 | 16 270 | 18 267 | 7 116 | 9 942 | 1 167 | 190 |
| Balanserat resultat | 16 270 | 9 066 | 6 928 | 8 805 | 1 167 | 190 | 76 |
| Årets resultat | −53 | 7 205 | 11 338 | −1 689 | 8 774 | 978 | 114 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 209 | 870 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 209 | 870 |
| Kortfristiga skulder | 864 | 855 | 1 042 | 1 413 | 2 074 | 2 147 | 2 171 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 0 | 149 | 0 |
| Övriga skulder | 864 | 855 | 1 042 | 1 413 | 2 074 | 1 997 | 2 171 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 942 | 1 167 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av den väpnade konflikten i Ukraina gör bolaget i dagsläget bedömningen att kriget inte får några väsentliga effekter på bolagets finansiella ställning och resultat. Bolaget är dock medvetet om att kriget potentiellt kan påverka världsekonomin och således även bolaget på ett oförutsägbart negativt sätt och med anledning av det bevakar utvecklingen intensivt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 25 | 0 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 662 | 5 588 | 5 128 | 5 125 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 638 | 0 | 3 | 959 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | −622 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 944 | 3 951 | 4 153 | 3 040 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 1 113 | 3 040 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 915 | 5 102 | 5 583 | 5 894 | 10 505 | 3 529 | 2 912 | 2 315 |
| Årets inköp | 813 | 268 | 253 | 386 | 8 239 | 839 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 289 | 564 | 210 | 1 263 | 223 | 210 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −460 | 0 | −4 788 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 323 | 246 | 54 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 77 | 192 | 54 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 268 | 253 | 386 | 8 239 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 227 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 227 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BÄLTGATAN 3, 114 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-07-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5125-7194
- Mon Clef AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har ingått avtal som innebär att man är skyldig att investera ytterligare 203 277,53 EUR (2 199 056,32 SEK) i långfristiga värdepapper. Motparten har rätt att avropa hela eller delar av detta belopp när de så finner lämpligt. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.