Start › Dalarnas län › Falun
Frambriggen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 0 | −3 980 | −9 500 | 6 275 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −9 500 | 9 500 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −3 980 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 3 225 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −3 981 | −9 501 | 6 274 | −1 |
| Resultat före skatt | −1 | −3 981 | −9 501 | 6 274 | −1 |
| Årets resultat | −1 | −3 981 | −9 501 | 6 274 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 | 19 | 4 190 | 13 691 | 8 707 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 4 150 | 13 650 | 4 150 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 4 150 | 13 650 | 4 150 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 915 | 915 | 915 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 3 235 | 12 735 | 3 235 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 19 | 40 | 41 | 4 557 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | – | – | 0 | 4 515 |
| Fordringar hos koncernföretag | 42 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 4 515 |
| Kassa och bank | 8 | 19 | 40 | 41 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 | 19 | 4 190 | 13 691 | 8 707 |
| Eget kapital | 50 | 19 | −3 099 | 6 402 | 128 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | −31 | −3 149 | 6 352 | 78 |
| Balanserat resultat | 1 | 3 950 | 6 352 | 78 | 79 |
| Årets resultat | −1 | −3 981 | −9 501 | 6 274 | −1 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 7 289 | 7 289 | 8 579 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 7 289 | 7 289 | 8 579 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 6 350 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 32 | 7 099 | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | – | 6 350 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets utgång sålt sitt dotterbolag.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 915 | 915 | 915 | 515 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 4 150 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2016-07-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm ska förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till moderbolaget Framfastgruppen AB, 559015-8662.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Framfastgruppen AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till moderbolaget Framfastgruppen AB, 559015-8662.
-
Framfastgruppen AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till moderbolaget Framfastgruppen AB, 559015-8662.
-
Framfastgruppen AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till moderbolaget Framfastgruppen AB, 559015-8662.
-
Framfastgruppen AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm ska förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till moderbolaget Framfastgruppen AB, 559015-8662.
Direkta dotterföretag
-
Framskrovet AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Framskrovet AB; Organisationsnummer=559095-7907; ForetagetsSate=Stockholm
-
Framskrovet AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Framskrovet AB; Organisationsnummer=559095-7907; ForetagetsSate=Stockholm