Start › Västra Götalands län › Göteborg
Bandbond AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 526 | 652 | 0 | 25 | 26 |
| Nettoomsättning | 583 | 652 | 0 | 0 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 25 | 25 |
| Rörelsekostnader | 2 321 | 1 488 | 4 011 | 24 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 360 | 256 | 1 307 | 21 | 42 |
| Personalkostnader | 1 960 | 1 232 | 2 704 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | 205 | −836 | −4 011 | 1 | −20 |
| Finansiella poster | −134 | −105 | −63 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 134 | 105 | 63 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | −941 | −4 074 | 1 | −20 |
| Resultat före skatt | 71 | −941 | −4 074 | 1 | −20 |
| Årets resultat | 71 | −941 | −4 074 | 1 | −20 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 487 | 3 469 | 3 726 | 31 | 30 |
| Anläggningstillgångar | 5 130 | 2 946 | 2 946 | 11 | 15 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 130 | 2 946 | 2 946 | 11 | 15 |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 5 130 | 2 946 | 2 946 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | 11 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 523 | 780 | 20 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 132 | 23 | 20 | 1 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 72 | 25 | 23 | 20 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 107 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 487 | 3 469 | 3 726 | 31 | 30 |
| Eget kapital | 1 974 | 452 | 1 393 | 31 | 30 |
| Bundet eget kapital | 5 194 | 3 008 | 3 008 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 64 | 62 | 62 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −3 220 | −2 555 | −1 615 | −19 | −20 |
| Överkursfond | – | 0 | 1 997 | – | – |
| Balanserat resultat | −3 291 | −1 615 | 462 | −20 | 0 |
| Årets resultat | 71 | −941 | −4 074 | 1 | −20 |
| Långfristiga skulder | 2 686 | 2 069 | 2 069 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 2 686 | 2 069 | 2 069 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 827 | 947 | 263 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 14 | 20 | 9 | – | – |
| Övriga skulder | 549 | 680 | 109 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 264 | 247 | 145 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −19 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver framtagande utav applikation inom musik-sektorn.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har aktiverat 2 183 tkr i utgift för utvecklingsarbete. Bolaget har inte påbörjat avskrivningar av balanserade utvecklingsarbeten då produkten inte är i kommersiell status ännu. Bolaget genomförde under 2022 en kapitalanskaffning där bolagets värde sattes med god marginal över postens bokförda värde om 5 130 tkr. Planen är bolaget skall börja skriva av utvecklingsarbete under 2023.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver framtagande utav applikation inom musik-sektorn.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 18 |
| Årets inköp | – | 18 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 4 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 |
Om bolaget
- Adress
- Mariagatan 19b, 414 72 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-07-04
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva internetrelaterade tjänster inom digitala medier som musik och TV, mjukvaruutveckling samt konsultverksamhet inom data- och IT samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K3
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.