Start › Stockholms län › Stockholm
Ambendia AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 110 | 362 | 810 | 191 | 20 | 12 | 619 |
| Nettoomsättning | 83 | 362 | 810 | 191 | 20 | 12 | 619 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 73 | 124 | 375 | 40 | 1 | 204 | 483 |
| Handelsvaror | – | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 69 | 105 | 138 | 34 | 0 | 94 | 141 |
| Personalkostnader | 4 | 19 | 232 | 7 | 5 | 105 | 337 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | −4 | 4 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 37 | 238 | 434 | 151 | 18 | −191 | 136 |
| Finansiella poster | 4 | 29 | 4 | 0 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 29 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 0 | – | – | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 266 | 439 | 151 | 19 | −191 | 133 |
| Resultat före skatt | 41 | 266 | 439 | 151 | 19 | −191 | 133 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 57 | 83 | – | – | 0 | 31 |
| Årets resultat | 29 | 209 | 356 | 151 | 19 | −191 | 103 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 415 | 759 | 830 | 398 | 210 | 238 | 921 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 8 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 415 | 759 | 830 | 398 | 210 | 234 | 912 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 129 | 0 | 44 | 28 | 1 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 128 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 42 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 2 | 28 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 387 | 629 | 830 | 354 | 182 | 233 | 912 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 415 | 759 | 830 | 398 | 210 | 238 | 921 |
| Eget kapital | 328 | 509 | 699 | 343 | 192 | 211 | 579 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 278 | 459 | 649 | 293 | 142 | 161 | 529 |
| Balanserat resultat | 250 | 249 | 293 | 142 | 161 | 352 | 426 |
| Årets resultat | 29 | 209 | 356 | 151 | −19 | −191 | 103 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 250 | 130 | 55 | 18 | 27 | 342 |
| Skatteskulder | 69 | 140 | 83 | – | – | 9 | 54 |
| Övriga skulder | 9 | 84 | 22 | 37 | 0 | 0 | 266 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 26 | 26 | 18 | 18 | 18 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | 400 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 161 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har minskat med mer än 30% mot föregående år då bolagsägaren tagit anställning och har åtagit sig färre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har varierat med mer än 30 % jmf med fg år pga minskad efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning varierar mer än 30 % då bolagets tjänster efterfrågas mer jmf med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning varierar mer än 30 % då bolagets tjänster efterfrågas mer jmf med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning varierar mer än 30 % då företagsledare tagit en anställning under 2020 och ingen aktiv verksamhet bedrivs i företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 22 | 18 | 13 | 9 |
| Årets avskrivningar | 0 | 4 | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- TEGNÉRGATAN 57, 111 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-07-01
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva läkarverksamhet med inrikning mot endokrinologi, diabetologi och internmedicin samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5124-7971
- Ambendia Ab
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver läkarverksamhet med inriktning mot endokrinologi, diabetologi och internmedicin. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.