Start › Stockholms län › Täby
RINDÖ RISK INGENJÖR & UTBILDNING AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 32 | 343 | 744 | 903 | 162 | 261 | 631 | 125 | 436 |
| Nettoomsättning | 32 | 343 | 744 | 903 | 162 | 261 | 631 | 125 | 436 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 215 | 305 | 338 | 384 | 58 | 64 | 155 | 60 | 95 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 31 | 52 | 109 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 33 | 67 | 68 | 76 | 51 | 55 | 139 | 56 | 82 |
| Personalkostnader | 182 | 207 | 218 | 198 | 8 | 9 | 15 | 4 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | −183 | 38 | 406 | 519 | 104 | 196 | 476 | 65 | 341 |
| Finansiella poster | 15 | −4 | 37 | −45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 15 | −17 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −11 | −34 | 45 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −168 | 33 | 443 | 474 | 104 | 196 | 476 | 65 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | 160 | 225 | −89 | −130 | 6 | 0 | −119 | −18 | −87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 160 | 225 | −89 | −130 | 6 | 0 | −119 | −18 | −87 |
| Resultat före skatt | −8 | 258 | 354 | 344 | 110 | 196 | 357 | 47 | 253 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 74 | 67 | 81 | 23 | 53 | 77 | 12 | 58 |
| Årets resultat | −8 | 185 | 286 | 264 | 87 | 144 | 280 | 35 | 196 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 244 | 574 | 1 025 | 941 | 514 | 582 | 614 | 315 | 417 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 168 | 174 | 302 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 168 | 174 | 302 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 168 | 174 | 302 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 244 | 406 | 851 | 639 | 514 | 582 | 614 | 315 | 417 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 110 | 145 | 50 | 9 | 38 | 8 | 56 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 3 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 28 | 44 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 20 | 110 | 115 | 5 | 5 | 33 | 8 | 56 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Kassa och bank | 224 | 296 | 705 | 589 | 505 | 544 | 605 | 259 | 417 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 244 | 574 | 1 025 | 941 | 514 | 582 | 614 | 315 | 417 |
| Eget kapital | 139 | 237 | 337 | 316 | 222 | 306 | 332 | 142 | 277 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 89 | 187 | 287 | 266 | 172 | 256 | 282 | 92 | 227 |
| Balanserat resultat | 97 | 2 | 1 | 2 | 86 | 112 | 2 | 57 | 31 |
| Årets resultat | −8 | 185 | 286 | 264 | 87 | 144 | 280 | 35 | 196 |
| Obeskattade reserver | 79 | 239 | 464 | 375 | 245 | 251 | 251 | 132 | 114 |
| Periodiseringsfonder | 79 | 239 | 464 | 375 | 245 | 251 | 251 | 132 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 98 | 223 | 250 | 47 | 25 | 31 | 41 | 27 |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 1 | – | 0 | 6 | 0 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | – | 0 | 15 | 28 | 3 | 0 | 13 | 34 | 23 |
| Övriga skulder | 6 | 88 | 183 | 204 | 44 | 7 | 6 | 6 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 24 | 18 | 0 | 13 | 12 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 90 | 285 | 265 | 170 | 170 | 170 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 172 | 256 | 282 | 92 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är hänförlig till ett medvetet val att anta färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är hänförlig till ett medvetet val att anta färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen är dels hänförlig till återhämtning efter coronaviruset dels ökad efterfrågan av de tjänster bolaget tillhandahåller.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen är hänförlig till spridningen av coronaviruset.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 168 | 184 | 345 | 220 | 80 |
| Årets inköp | 0 | 41 | 138 | 125 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 168 | 58 | 299 | – | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 10 | 43 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 45 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 41 | 0 | 125 | 140 | – |
Om bolaget
- Adress
- ESKADERVÄGEN 44, 183 58 TÄBY
- Registrerat
- 2016-06-20
- Bransch
- Risk- och skadebedömning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska besiktiga företag och utreda risker för brand, maskinhaveri och avbrott samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall utreda och reglera försäkringsskador. Bolaget skall bedriva utbildning med anknytning till brandförebyggande arbete och inom grundskolan. Bolaget skall bedriva handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 5121-0474
- Rindö Risk Ingenjör & Utbildning AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver besiktning av företag och utreder risker för brand, maskinhaveri och avbrott samt utredning med anknytning till brandförebyggande arbete samt allmänt inom grundskolan. Företaget har sitt säte i Täby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.