Start › Stockholms län › Hägersten
Svenska Shining Rent AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 318 | 8 182 | 4 465 | 5 210 |
| Nettoomsättning | 6 155 | 8 181 | 4 400 | 5 094 |
| Övriga rörelseintäkter | 163 | 0 | 65 | 117 |
| Rörelsekostnader | 5 772 | 7 547 | 4 043 | 3 762 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 2 876 | 364 | 180 |
| Handelsvaror | 168 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 804 | 976 | 780 | 735 |
| Personalkostnader | 2 483 | 2 899 | 2 479 | 2 712 |
| Av- och nedskrivningar | 317 | 377 | 420 | 135 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 420 | – | – |
| Rörelseresultat | 546 | 634 | 421 | 1 449 |
| Finansiella poster | −15 | −27 | −20 | −11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 28 | 23 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 532 | 607 | 401 | 1 438 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −151 | 0 | −359 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −151 | 0 | −359 |
| Resultat före skatt | 532 | 456 | 401 | 1 078 |
| Skatt på årets resultat | 188 | −186 | 96 | 187 |
| Årets resultat | 343 | 642 | 305 | 891 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 552 | 3 316 | 2 701 | 2 664 |
| Anläggningstillgångar | 516 | 834 | 1 631 | 1 191 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 480 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 480 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 516 | 834 | 1 151 | 1 191 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 252 | 415 | 577 | 561 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 264 | 419 | 573 | 631 |
| Omsättningstillgångar | 3 035 | 2 483 | 1 071 | 1 472 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 16 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 2 357 | 2 355 | 960 | 1 186 |
| Kundfordringar | 769 | 1 868 | 840 | 1 072 |
| Övriga fordringar | 1 557 | 457 | 74 | 96 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 32 | 30 | 46 | 19 |
| Kassa och bank | 678 | 128 | 111 | 271 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 552 | 3 316 | 2 701 | 2 664 |
| Eget kapital | 2 003 | 1 660 | 1 356 | 1 051 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 953 | 1 610 | 1 306 | 1 001 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 610 | 968 | 1 001 | 111 |
| Årets resultat | 343 | 642 | 305 | 891 |
| Obeskattade reserver | 558 | 558 | 407 | 407 |
| Periodiseringsfonder | 558 | 558 | 407 | 407 |
| Långfristiga skulder | 286 | 318 | 87 | 329 |
| Övriga skulder | 286 | 318 | 87 | 329 |
| Kortfristiga skulder | 705 | 781 | 851 | 877 |
| Checkräkningskredit | 0 | 116 | – | – |
| Leverantörsskulder | 184 | 51 | 57 | 174 |
| Skatteskulder | 6 | 6 | 286 | 230 |
| Övriga skulder | 233 | 399 | 391 | 369 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 282 | 209 | 117 | 103 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 1 953 | 1 610 | 1 306 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 600 |
| Årets inköp | – | – | 600 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 600 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 180 | 120 |
| Årets avskrivningar | 0 | 60 | 120 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | −180 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 772 | 772 | 772 | 687 | 687 |
| Årets inköp | – | – | 85 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 508 | 353 | 199 | 56 | – |
| Årets avskrivningar | 154 | 154 | 142 | 56 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 814 | 814 | 814 | 639 | 639 |
| Årets inköp | – | – | 175 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 562 | 399 | 236 | 78 | – |
| Årets avskrivningar | 163 | 163 | 158 | 78 | – |
Om bolaget
- Adress
- Mockasinvägen 18, 126 39 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2016-05-25
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom lokalvård, fönsterputs och golvvård avseende kontors-, butiks- fabriks- och andra lokaler, bedriva flytt- och byggstädning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-05-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver lokalvård och byggstädning. Företaget har sitt säte i Solna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.