Start › Stockholms län › Tyresö
Pentur AB
Utveckling10 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 317 | 303 | 260 | 287 | 250 | 213 | 15 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 310 | 303 | 260 | 287 | 250 | 213 | 15 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −317 | −303 | −260 | −287 | −250 | −213 | −15 | −2 |
| Finansiella poster | 846 | 2 389 | 2 422 | −234 | 1 583 | 730 | 87 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 872 | 2 401 | 2 425 | 1 345 | 1 583 | 730 | 87 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 579 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 26 | 11 | 4 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 529 | 2 086 | 2 162 | −521 | 1 332 | 517 | 72 | −2 |
| Resultat före skatt | 529 | 2 086 | 2 162 | −521 | 1 332 | 517 | 72 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 116 | 432 | 445 | 218 | 10 | – | – | – |
| Årets resultat | 413 | 1 654 | 1 716 | −739 | 1 323 | 517 | 72 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 913 | 28 778 | 28 410 | 27 158 | 27 680 | 27 345 | 26 827 | 16 743 |
| Anläggningstillgångar | 300 | 257 | 257 | 257 | 1 836 | 1 779 | 29 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 257 | 257 | 257 | 1 836 | 1 779 | 29 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 579 | 1 529 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | 0 | 257 | 257 | 250 | 29 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 250 | 257 | 257 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 613 | 28 522 | 28 154 | 26 902 | 25 844 | 25 566 | 26 798 | 16 743 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 500 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 500 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 24 560 | 23 473 | 26 651 | 25 058 | 22 377 | 24 354 | 24 281 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 24 560 | 23 473 | 26 651 | 25 058 | 22 377 | 24 354 | 24 281 | 0 |
| Kassa och bank | 1 053 | 5 049 | 1 502 | 1 844 | 3 467 | 1 212 | 1 017 | 16 743 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 913 | 28 778 | 28 410 | 27 158 | 27 680 | 27 345 | 26 827 | 16 743 |
| Eget kapital | 25 299 | 27 886 | 27 732 | 26 916 | 27 655 | 27 332 | 16 815 | 16 743 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 249 | 27 836 | 27 682 | 26 866 | 27 605 | 27 282 | 16 765 | 16 693 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 24 836 | 26 182 | 25 966 | 27 605 | 26 282 | 26 765 | 16 693 | 16 695 |
| Årets resultat | 413 | 1 654 | 1 716 | −739 | 1 323 | 517 | 72 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 614 | 893 | 678 | 243 | 25 | 13 | 10 012 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 548 | 878 | 663 | 228 | 10 | – | – | – |
| Övriga skulder | 50 | – | – | – | – | 0 | 10 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 12 | 12 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 470 | 3 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 470 | 3 000 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 26 866 | 27 605 | 27 282 | 16 765 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 10 000 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 579 | 1 579 | 1 529 | 29 | 29 |
| Årets inköp | – | 50 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 579 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 579 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 0 |
| Årets inköp | 50 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 257 | 257 | 257 | 257 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 7 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 7 | – | – | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 257 | 257 | 250 | 29 |
| Årets inköp | – | – | 7 | 250 | 29 |
Om bolaget
- Adress
- PARKVÄGEN 22, 135 52 TYRESÖ
- Registrerat
- 2016-05-20
- Bransch
- Holdingverksamhet i finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska förvalta fast och lös egendom samt handel med värdepapper.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skarpnäck
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm förvaltar fast och lösegendom samt handel med värdepapper.
Väsentliga händelser
Under året har Pentur AB förvärvat samtliga aktier i R Ehn AB, som därmed blivit ett dotterbolag i koncernen från och med 2025-12-31
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
R Ehn AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=R Ehn AB; Organisationsnummer=559063-5974; ForetagetsSate=Skarpnäck; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1