S A Invest och Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 53 | 264 | 238 | 36 | 1 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 46 | 262 | 238 | 36 | 1 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −53 | −264 | −238 | −36 | −1 | −2 |
| Finansiella poster | −3 843 | 0 | 21 254 | 0 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 400 | 0 | 8 429 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 500 | 0 | 12 825 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −6 743 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 896 | −264 | 21 015 | −36 | −2 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −1 150 | 1 072 | −691 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 1 150 | 0 | 691 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −5 046 | 808 | 20 325 | −36 | −2 | −2 |
| Årets resultat | −5 046 | 808 | 20 325 | −36 | −2 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 468 | 18 907 | 22 970 | 855 | 991 | 1 005 |
| Anläggningstillgångar | 8 277 | 18 869 | 16 004 | 400 | 400 | 1 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 34 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 27 | 34 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 250 | 18 835 | 16 004 | 400 | 400 | 1 000 |
| Andelar i koncernföretag | 5 375 | 12 177 | 9 404 | 350 | 400 | 484 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 275 | 58 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 600 | 600 | 600 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 6 000 | 6 000 | – | 0 | 517 |
| Omsättningstillgångar | 2 191 | 38 | 6 967 | 455 | 591 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 6 850 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 6 850 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 2 191 | 38 | 117 | 455 | 591 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 468 | 18 907 | 22 970 | 855 | 991 | 1 005 |
| Eget kapital | 7 972 | 16 783 | 20 975 | 850 | 886 | 888 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 922 | 16 733 | 20 925 | 800 | 836 | 838 |
| Balanserat resultat | 12 968 | 15 925 | 600 | 836 | 838 | 840 |
| Årets resultat | −5 046 | 808 | 20 325 | −36 | −2 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 2 496 | 2 124 | 1 996 | 5 | 105 | 117 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 42 |
| Övriga skulder | 2 491 | 2 119 | 1 991 | 0 | 100 | 70 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 5 000 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 20 925 | 800 | 836 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 375 | 12 177 | 9 404 |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 802 | 2 774 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-05-01 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 600 | – | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 275 | 58 | 0 |
| Årets inköp | 2 217 | 58 | 150 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 150 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 36 | 36 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 36 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 2 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ALSTRÖMERSGATAN 3, 216 19 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-05-19
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara äga och förvalta företag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 835-1553
- Dalfi Investment AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-31
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta företag.
Väsentliga händelser
Medimatch Connecting som har ägts till 100% har under räkenskapsåret gått i konkurs. Detta gjorde att man fått skriva ner aktier och fordran mot bolaget som resulterar i ett stort minus resultat för S A Invest och Holding AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Estelles estetik AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Estelles estetik AB; Organisationsnummer=559063-9828; ForetagetsSate=Malmö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Gastroklinik Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gastroklinik Sverige AB; Organisationsnummer=559131-7515; ForetagetsSate=Malmö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Vårdcentral Borgen AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Vårdcentral Borgen AB; Organisationsnummer=559467-7642; ForetagetsSate=Malmö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0
-
Vårdcentral Borgen Hyllie AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Vårdcentral Borgen Hyllie AB; Organisationsnummer=559503-7192
-
Vårdcentral Borgen AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Vårdcentral Borgen AB
Visa fler relationer
-
Gastroklinik Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gastroklinik Sverige AB
-
Estelles estetik AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Estelles estetik AB
-
Medimatch connecting AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Medimatch connecting AB
-
Gastroklinik Sverige AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Gastroklinik Sverige AB
-
Estelles estetik AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Estelles estetik AB
-
Medimatch connecting AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Medimatch connecting AB
-
Estelles estetik AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Estelles estetik AB
-
Medimatch connecting AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Medimatch connecting AB