Start › Västernorrlands län › Sundsvall
The Piraya Brewery AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 360 | 1 555 | 1 059 |
| Nettoomsättning | 878 | 1 555 | 1 033 |
| Övriga rörelseintäkter | 481 | 0 | 27 |
| Rörelsekostnader | 1 225 | 1 555 | 1 268 |
| Råvaror och förnödenheter | 483 | 448 | 324 |
| Övriga externa kostnader | 413 | 663 | 699 |
| Personalkostnader | 325 | 370 | 143 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 74 | 102 |
| Rörelseresultat | 135 | 0 | −209 |
| Finansiella poster | −63 | −52 | −55 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 63 | 52 | 55 |
| Resultat efter finansiella poster | 72 | −52 | −264 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 294 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 294 |
| Resultat före skatt | 72 | −52 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 0 | 10 |
| Årets resultat | 53 | −52 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 190 | 2 068 | 1 991 |
| Anläggningstillgångar | 36 | 1 642 | 1 696 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 548 | 602 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 298 | 350 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 14 | 249 | 252 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 | 1 094 | 1 094 |
| Andelar i koncernföretag | 22 | 21 | 21 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 1 073 | 1 073 |
| Andra långfristiga fordringar | 22 | 21 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 1 154 | 426 | 295 |
| Varulager m.m. | 0 | 286 | 218 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 189 | 189 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 97 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 130 | 68 |
| Kundfordringar | 34 | 49 | 39 |
| Övriga fordringar | 0 | 9 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 72 | 25 |
| Kassa och bank | 1 099 | 10 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 190 | 2 068 | 1 991 |
| Eget kapital | 330 | 277 | 328 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 280 | 227 | 278 |
| Balanserat resultat | 227 | 278 | 259 |
| Årets resultat | 53 | −52 | 19 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 008 | 1 148 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 680 | 693 |
| Checkräkningskredit | 0 | 328 | 455 |
| Kortfristiga skulder | 860 | 784 | 515 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 85 | 175 |
| Leverantörsskulder | 0 | 31 | 32 |
| Skulder till koncernföretag | 704 | 554 | 254 |
| Skatteskulder | 24 | – | – |
| Övriga skulder | 90 | 90 | 38 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 42 | 24 | 17 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 2 073 | 2 073 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 1 073 | 1 073 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer att snabbavvecklas under 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 21 | 21 | 21 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 073 | 1 073 | 1 073 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 073 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 468 | 448 | 448 |
| Årets inköp | – | 20 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 448 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 219 | 196 | 152 |
| Årets avskrivningar | 4 | 23 | 44 | – |
| Återförda avskrivningar | 217 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 525 | 525 | 525 |
| Försäljningar och utrangeringar | 525 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 227 | 175 | 117 |
| Årets avskrivningar | – | 51 | 59 | – |
| Återförda avskrivningar | 227 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1030, 851 11 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2016-05-18
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara utveckling, tillverkning och försäljning av öl samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strömstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-04-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är utveckling, tillverkning och försäljning av öl samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Strömstad .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets verksamhet har avvecklats under året och som en följ av detta är omsättningen lägre än föregående år.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.