Start › Stockholms län › Stockholm
SafeReach AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 718 | 4 602 | 1 842 | 2 099 | 1 163 | 0 | 92 | −639 |
| Nettoomsättning | 5 715 | 4 585 | 1 842 | 2 099 | 1 152 | 0 | 92 | −639 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 17 | – | 0 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 590 | 4 100 | 1 943 | 1 465 | 1 058 | 11 | 77 | 268 |
| Råvaror och förnödenheter | 87 | 49 | 88 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 494 | 429 | 203 | 189 | 456 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 875 | 973 | 555 | 472 | 183 | 11 | 76 | 179 |
| Personalkostnader | 2 952 | 2 624 | 1 095 | 795 | 418 | 0 | 1 | 89 |
| Av- och nedskrivningar | 161 | 24 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | 2 | 2 | 10 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 127 | 502 | −101 | 633 | 106 | −11 | 15 | −907 |
| Finansiella poster | −3 | −5 | −11 | 0 | −25 | −22 | −18 | −179 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 28 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 8 | 0 | 24 | 10 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 5 | 4 | 0 | 0 | 12 | 19 | 207 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 125 | 497 | −113 | 633 | 81 | −33 | −3 | −1 087 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | – | – | – | – | – | 0 | 94 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 94 |
| Förändring av överavskrivningar | −94 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 031 | 497 | −113 | 633 | 81 | −33 | −3 | −992 |
| Skatt på årets resultat | 234 | 88 | 0 | 63 | – | – | 0 | −63 |
| Årets resultat | 797 | 409 | −113 | 570 | 81 | −33 | −3 | −930 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 621 | 1 736 | 1 026 | 1 436 | 227 | 145 | 183 | 340 |
| Anläggningstillgångar | 868 | 628 | 49 | 57 | 55 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 619 | 579 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 619 | 579 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 249 | 49 | 49 | 57 | 55 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 249 | 49 | 49 | 57 | 55 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 753 | 1 109 | 977 | 1 379 | 172 | 145 | 183 | 340 |
| Kortfristiga fordringar | 842 | 208 | 452 | 398 | 35 | 3 | 82 | 77 |
| Kundfordringar | 835 | 182 | 423 | 395 | 30 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 28 | 0 | 5 | 3 | 19 | 63 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 25 | 1 | 3 | – | 0 | 63 | 13 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 79 | 101 | 258 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 79 | 101 | 258 |
| Kassa och bank | 911 | 900 | 525 | 981 | 137 | 64 | 0 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 621 | 1 736 | 1 026 | 1 436 | 227 | 145 | 183 | 340 |
| Eget kapital | 1 504 | 877 | 468 | 680 | 110 | 29 | 37 | 41 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 454 | 827 | 418 | 630 | 60 | −21 | −13 | −9 |
| Balanserat resultat | 657 | 418 | 530 | −21 | −21 | 12 | −230 | 0 |
| Årets resultat | 797 | 409 | −113 | 651 | 81 | −33 | −3 | −930 |
| Obeskattade reserver | 94 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 94 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 024 | 859 | 558 | 756 | 116 | 116 | 146 | 300 |
| Leverantörsskulder | 209 | 76 | 76 | 60 | 0 | 2 | 9 | 0 |
| Skatteskulder | 284 | 116 | 63 | 63 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 403 | 556 | 150 | 405 | 101 | 99 | 121 | 285 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 128 | 112 | 270 | 227 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 60 | −21 | −13 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 700 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 170 | – | 100 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket beror på en ökning av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen beror på att bolaget har haft fler projekt än tidigare under räkenskapsåret 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen beror på att bolaget har haft ett uppstartsår 2020 för den nya verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Angående redovisningen för räkenskapsåret 2018 har dessa justerats avseende intäkter som ej tillhörde bolaget för 2017. Tillföljd av detta har periodiseringsfond återförts och föregående års skattekostnad blivit en positiv post i resultaträkningen för 2018.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 281 | 81 | 81 | 81 | 79 | 0 |
| Årets inköp | 200 | – | – | 2 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 32 | 32 | 32 | 24 | 24 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 8 | 24 | 24 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 803 | 603 | 0 |
| Årets inköp | 201 | 603 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 185 | 24 | – |
| Årets avskrivningar | 161 | 24 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1846, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-05-18
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Vi utför hantverks- och saneringsuppgifter på platser som är svåra att komma åt, t.ex. på byggnader och på industristrukturer. Vi tar oss till dessa platser genom Rope Access klättring och jobbar hängandes från rep. Vi utbildar i fallskydd och personsäkerhet, d.v.s. hur man med hjälp av rep och annan fallskydds- och klätterutrustning säkerställer att personal inte ramlar från tak eller andra höga strukturer. Vi hjälper även våra kunder med rådgivning inom detta område. Företaget sysslar även med viss värdepappershandel.
Bankgironummer
- 119-1758
- SafeReach AB
kontrollerat 2026-10-14
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-01
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-07
- Senaste annonsen
- 2022-04-08
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
SafeReach AB erbjuder tjänster via reparbete, d.v.s. hantverks- inspektions- och saneringsuppgifter på platser som andra har svårt att nå, t.ex. högt upp på fasader eller i industri-silos. Företaget strävar efter hög kvalitet inom hantverken, stort kundfokus och hög säkerhet. Man uppnår detta genom kontinuerlig vidareutbildning av de anställda, genomarbetade interna arbets- och kvalitetsrutiner samt en företagskultur som genomsyras av stor säkerhetsmedvetenhet. SafeReach erbjuder även tjänster inom räddningslag för industrin och fallskydd, bland annat installation av fasta- och tillfälliga fallskyddssystem, fallskyddsutbildningar och inspektion av fallskyddsutrustning. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.