Start › Stockholms län › Älvsjö
Fastighetsförvaltning Haninge Ålsta 33:1 i Tungelsta AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 559 | 548 | 549 | 198 | 137 | 117 | 11 | 32 | 99 |
| Nettoomsättning | 559 | 534 | 549 | 198 | 137 | 117 | 11 | 32 | 99 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 208 | 191 | 195 | 199 | 155 | 80 | 128 | 88 | 131 |
| Övriga externa kostnader | 178 | 161 | 165 | 170 | 126 | 51 | 99 | 59 | 97 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 30 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 34 |
| Rörelseresultat | 351 | 357 | 354 | −1 | −18 | 38 | −118 | −56 | −32 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | – | – | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 352 | 357 | 354 | −1 | −18 | 38 | −118 | −56 | −32 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | −20 | −90 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 9 | 20 | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 342 | 336 | 264 | −1 | −18 | 38 | −118 | −56 | −32 |
| Skatt på årets resultat | 68 | 69 | 12 | 0 | 0 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | 274 | 267 | 252 | 0 | −18 | 30 | −118 | −56 | −32 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 039 | 3 134 | 3 071 | 2 923 | 2 919 | 2 995 | 2 955 | 3 052 | 3 099 |
| Anläggningstillgångar | 2 795 | 2 824 | 2 854 | 2 884 | 2 907 | 2 923 | 2 942 | 3 044 | 3 073 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 795 | 2 824 | 2 854 | 2 884 | 2 907 | 2 923 | 2 942 | 3 044 | 3 073 |
| Byggnader och mark | 2 795 | 2 824 | 2 854 | 2 845 | 2 874 | 2 903 | 2 932 | 2 961 | 2 990 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | 39 | 33 | 20 | 10 | 83 | 83 |
| Omsättningstillgångar | 245 | 309 | 217 | 39 | 13 | 72 | 13 | 8 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 121 | 31 | 17 | 1 | 12 | 3 | 5 | 9 |
| Kundfordringar | 104 | 21 | 31 | 17 | 0 | 11 | 2 | 5 | 9 |
| Övriga fordringar | 29 | 100 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 111 | 188 | 186 | 22 | 11 | 60 | 10 | 3 | 17 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 039 | 3 134 | 3 071 | 2 923 | 2 919 | 2 995 | 2 955 | 3 052 | 3 099 |
| Eget kapital | 648 | 374 | 107 | −35 | 5 | 74 | 26 | 26 | 26 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 598 | 324 | 57 | −85 | −45 | 24 | −24 | −24 | −24 |
| Balanserat resultat | 324 | 57 | −195 | −85 | −24 | −24 | 93 | 32 | 8 |
| Årets resultat | 274 | 267 | 252 | 0 | 69 | 48 | −118 | −56 | −32 |
| Långfristiga skulder | 2 292 | 2 622 | 2 807 | 2 906 | 2 906 | 2 906 | 2 906 | 2 995 | 3 027 |
| Skulder till intresseföretag | 2 292 | 2 622 | 2 807 | 2 906 | 2 906 | 2 906 | 2 906 | 2 995 | 3 027 |
| Kortfristiga skulder | 100 | 138 | 157 | 52 | 8 | 15 | 24 | 31 | 46 |
| Förskott från kunder | 20 | 20 | 20 | 19 | 1 | 3 | 3 | – | – |
| Leverantörsskulder | 28 | 1 | – | – | 0 | 1 | 16 | 16 | 32 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 81 | 12 | 0 | 1 | 0 | 1 | 15 | 8 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 48 | 36 | 35 | 33 | 6 | 11 | 4 | 0 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −85 | −45 | 24 | −24 | −24 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | −200 | 200 | 118 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 0 | – | 110 | 40 | −50 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 063 | 3 063 | 3 063 | 3 063 | 3 024 | 3 024 | 3 024 | 3 024 | 3 024 |
| Årets inköp | – | – | 39 | – | 33 | 20 | 10 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 268 | 239 | 209 | 179 | 150 | 121 | 92 | 63 | 34 |
| Årets avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 39 | 33 |
Om bolaget
- Adress
- JOHAN SKYTTES VÄG 196, 125 34 ÄLVSJÖ
- Registrerat
- 2016-04-26
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5105-5259
- F Haninge Ålsta 33:1 i Tungelsta AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-07
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm, Haninge kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.