Start › Stockholms län › Väddö
Roslagens Borrslip och Maskinkonsult AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 544 | 3 084 | 2 832 | 3 264 | 3 746 | 2 564 | 2 747 | 2 931 |
| Nettoomsättning | 2 317 | 2 988 | 2 821 | 3 299 | 3 838 | 2 564 | 2 747 | 2 931 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 226 | 96 | 0 | – | −92 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 11 | −35 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 563 | 2 632 | 2 848 | 3 357 | 3 687 | 2 456 | 2 680 | 2 696 |
| Råvaror och förnödenheter | 810 | 1 038 | 1 002 | 1 373 | 1 833 | 739 | 801 | 827 |
| Övriga externa kostnader | 445 | 590 | 509 | 526 | 623 | 484 | 585 | 801 |
| Personalkostnader | 1 163 | 816 | 1 181 | 1 289 | 1 050 | 1 064 | 1 151 | 944 |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 148 | 155 | 168 | 180 | 169 | 143 | 124 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 40 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | 452 | −16 | −93 | 59 | 108 | 67 | 235 |
| Finansiella poster | −23 | −45 | −46 | −36 | −39 | −42 | −46 | −47 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 46 | 47 | 36 | 40 | 42 | 46 | 47 |
| Resultat efter finansiella poster | −43 | 407 | −62 | −129 | 20 | 65 | 20 | 188 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 45 | – | – | 0 | −45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 45 | – | – | 0 | −45 |
| Resultat före skatt | −43 | 407 | −62 | −84 | 20 | 65 | 20 | 143 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 85 | 0 | 0 | 5 | 15 | 6 | 32 |
| Årets resultat | −43 | 323 | −62 | −84 | 15 | 51 | 14 | 111 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 155 | 1 283 | 1 095 | 1 354 | 1 712 | 1 778 | 1 812 | 1 883 |
| Anläggningstillgångar | 244 | 352 | 448 | 554 | 766 | 885 | 1 054 | 939 |
| Materiella anläggningstillgångar | 244 | 352 | 448 | 554 | 766 | 885 | 1 054 | 939 |
| Byggnader och mark | 15 | 16 | 17 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 229 | 336 | 431 | 535 | 746 | 864 | 1 032 | 916 |
| Omsättningstillgångar | 910 | 931 | 646 | 800 | 946 | 893 | 758 | 944 |
| Varulager m.m. | 681 | 455 | 358 | 370 | 343 | 434 | 159 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 681 | 455 | 358 | 370 | 343 | 434 | 159 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 229 | 287 | 288 | 430 | 353 | 309 | 572 | 410 |
| Kundfordringar | 229 | 287 | 288 | 397 | 339 | 292 | 542 | 344 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 0 | 33 | 28 | 18 | 0 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | −13 | 0 | 30 | 60 |
| Kassa och bank | 0 | 189 | 0 | 0 | 251 | 150 | 27 | 534 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 155 | 1 283 | 1 095 | 1 354 | 1 712 | 1 778 | 1 812 | 1 883 |
| Eget kapital | 430 | 473 | 150 | 212 | 295 | 280 | 230 | 215 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 380 | 423 | 100 | 162 | 245 | 230 | 180 | 165 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 423 | 100 | 162 | 245 | 230 | 180 | 165 | 55 |
| Årets resultat | −43 | 323 | −62 | −84 | 15 | 51 | 14 | 111 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Långfristiga skulder | 429 | 451 | 616 | 628 | 542 | 667 | 792 | 917 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 417 | 542 | 667 | 792 | 917 |
| Checkräkningskredit | 88 | 0 | 135 | 211 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 341 | 451 | 481 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 296 | 359 | 328 | 514 | 830 | 786 | 746 | 706 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 90 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Leverantörsskulder | 63 | 105 | 124 | 169 | 225 | 165 | 183 | 148 |
| Skatteskulder | 66 | 84 | −16 | – | – | 0 | 23 | 48 |
| Övriga skulder | 157 | 160 | 120 | 211 | 470 | 467 | 372 | 335 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 29 | 43 | 51 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 162 | 245 | 230 | 180 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 530 | 1 493 | 1 483 | 1 433 | 1 488 | 1 427 | 1 427 | 1 168 | 1 049 |
| Årets inköp | 38 | 10 | 50 | – | 61 | – | 258 | 120 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 55 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 301 | 1 157 | 1 052 | 898 | 742 | 563 | 394 | 252 | 129 |
| Årets avskrivningar | 144 | 144 | 154 | 156 | 179 | 168 | 142 | 123 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 39 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅGVÄGEN 13, 764 30 VÄDDÖ
- Registrerat
- 2016-04-21
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är slipning av borrkronor, motorrenoveringar, handel med reservdelar samt konsultverksamhet inom mekanik samt inridning, tillridning, uppstallning av hästar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 114-2496
- Roslagens Borrslip o maskinkonsult
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess verksamhet med slipning av borrkronor, motorrenoveringar och handel med reservdelar. Företaget bedriver även undervisning av ekipage och tillridning av hästar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.