Start › Dalarnas län › Falun
AEPDS Intressenter AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 22 | 32 | 10 | 19 | 21 | 17 | 2 840 | 4 | 10 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 32 | 10 | 19 | 21 | 17 | 2 840 | 4 | 10 | 59 |
| Rörelseresultat | −22 | −32 | −10 | −19 | −21 | −17 | −2 840 | −4 | −10 | −59 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | 0 | −20 | 127 986 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −20 | 127 986 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −32 | −10 | −19 | −21 | −37 | 125 146 | −4 | −10 | −59 |
| Resultat före skatt | −22 | −32 | −10 | −19 | −21 | −37 | 125 146 | −4 | −10 | −59 |
| Årets resultat | −22 | −32 | −10 | −19 | −21 | −37 | 125 146 | −4 | −10 | −59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 003 | 15 017 | 15 049 | 15 059 | 15 090 | 15 094 | 147 675 | 19 692 | 19 696 | 19 726 |
| Anläggningstillgångar | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 19 625 | 19 625 | 19 620 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 19 625 | 19 625 | 19 620 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 625 | 19 625 | 19 620 |
| Andra långfristiga fordringar | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 17 | 49 | 59 | 90 | 94 | 132 675 | 67 | 71 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 132 610 | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 132 610 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 17 | 19 | 29 | 60 | 64 | 64 | 67 | 71 | 106 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 003 | 15 017 | 15 049 | 15 059 | 15 090 | 15 094 | 147 675 | 19 692 | 19 696 | 19 726 |
| Eget kapital | 14 987 | 15 008 | 15 040 | 15 051 | 15 070 | 15 091 | 144 628 | 19 482 | 19 486 | 19 496 |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Fritt eget kapital | 14 737 | 14 758 | 14 790 | 14 801 | 14 820 | 14 841 | 144 378 | 19 232 | 19 236 | 19 246 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 19 800 | 19 800 | 19 800 | 0 |
| Balanserat resultat | 14 758 | 14 790 | 14 801 | 14 820 | 14 841 | 14 878 | −568 | −564 | −554 | 19 304 |
| Årets resultat | −22 | −32 | −10 | −19 | −21 | −37 | 125 146 | −4 | −10 | −59 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 8 | 8 | 8 | 20 | 3 | 3 047 | 210 | 210 | 230 |
| Leverantörsskulder | 8 | – | – | 0 | 17 | 0 | 210 | 210 | 210 | 210 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 2 837 | – | – | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 129 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 14 820 | 14 841 | 144 378 | 19 232 | 19 236 | 19 246 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 19 625 | 19 625 | 19 620 | 19 620 |
| Årets inköp | – | – | 25 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 19 625 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2016-04-18
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-11
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.