Start › Södermanlands län › Nävekvarn
Näfveqvarns slab & wood shop AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 471 | 5 262 | 4 059 | 4 678 | 1 493 | 505 | 157 | 456 |
| Nettoomsättning | 4 286 | 5 340 | 4 029 | 3 790 | 978 | 505 | 157 | 456 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −250 | −172 | 719 | 515 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 185 | 172 | 202 | 169 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 608 | 4 790 | 4 074 | 3 857 | 1 280 | 606 | 296 | 386 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 759 | 3 272 | 2 672 | 2 429 | 624 | 22 | 85 | 229 |
| Övriga externa kostnader | 1 311 | 1 018 | 938 | 1 055 | 576 | 447 | 192 | 143 |
| Personalkostnader | 464 | 386 | 375 | 309 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 114 | 59 | 64 | 60 | 103 | 18 | 13 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 30 | 0 | 20 | 35 | – | – |
| Rörelseresultat | −136 | 472 | −15 | 821 | 213 | −102 | −138 | 70 |
| Finansiella poster | −34 | −46 | −33 | −24 | −5 | 122 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 122 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 34 | 46 | 33 | 24 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −170 | 426 | −47 | 797 | 208 | 20 | −138 | 69 |
| Bokslutsdispositioner | 153 | −110 | 28 | −199 | – | 0 | 17 | −17 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 153 | −110 | 28 | −199 | – | 0 | 17 | −17 |
| Resultat före skatt | −18 | 317 | −20 | 598 | 208 | 20 | −121 | 52 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 68 | 0 | 123 | – | – | 0 | 12 |
| Årets resultat | −18 | 249 | −20 | 475 | 208 | 20 | −121 | 39 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 177 | 1 794 | 1 488 | 1 764 | 1 040 | 349 | 90 | 208 |
| Anläggningstillgångar | 119 | 193 | 307 | 151 | 140 | 239 | 43 | 31 |
| Materiella anläggningstillgångar | 119 | 193 | 307 | 151 | 140 | 239 | 43 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 119 | 193 | 307 | 151 | 140 | 239 | 43 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 1 058 | 1 601 | 1 181 | 1 614 | 900 | 110 | 47 | 177 |
| Varulager m.m. | 812 | 812 | 1 062 | 1 234 | 649 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 812 | 812 | 1 062 | 1 234 | 515 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 134 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 183 | 88 | 237 | 100 | 34 | 13 | 3 |
| Kundfordringar | 0 | 179 | 63 | 223 | 89 | 0 | 8 | 0 |
| Övriga fordringar | 17 | 5 | 25 | 14 | 11 | 34 | 5 | 3 |
| Kassa och bank | 229 | 605 | 31 | 144 | 151 | 76 | 35 | 174 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 177 | 1 794 | 1 488 | 1 764 | 1 040 | 349 | 90 | 208 |
| Eget kapital | 315 | 532 | 283 | 603 | 278 | 70 | 50 | 102 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 265 | 482 | 233 | 553 | 228 | 20 | 0 | 52 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 282 | 233 | 253 | 78 | 20 | 0 | 121 | 12 |
| Årets resultat | −18 | 249 | −20 | 475 | 208 | 20 | −121 | 39 |
| Obeskattade reserver | 128 | 281 | 171 | 199 | – | – | 0 | 17 |
| Periodiseringsfonder | 128 | 281 | 171 | 199 | – | – | 0 | 17 |
| Långfristiga skulder | 106 | 215 | 306 | 408 | 500 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 106 | 215 | 306 | 408 | 500 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 628 | 766 | 727 | 554 | 262 | 279 | 40 | 89 |
| Leverantörsskulder | 24 | 0 | 0 | 0 | 70 | – | – | – |
| Skatteskulder | 68 | 68 | 123 | 123 | – | 0 | 12 | 16 |
| Övriga skulder | 536 | 698 | 603 | 431 | 163 | 279 | 28 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 1 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | −150 | 200 | 0 | 300 | 150 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | −150 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 553 | 228 | 20 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 69 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 574 | 574 | 574 | 389 | 314 | 314 | 83 | 53 | 28 |
| Årets inköp | – | – | 260 | 75 | – | 299 | 31 | 24 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 75 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 455 | 381 | 267 | 239 | 174 | 114 | 40 | 22 | 8 |
| Årets avskrivningar | 74 | 114 | 59 | 64 | 60 | 103 | 18 | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 30 | – | −39 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RAMVIKEN 1, 611 76 NÄVEKVARN
- Registrerat
- 2016-04-15
- Bransch
- Tillverkning av andra möbler och madrasser
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning och tillverkning av inredning, kläder, smycken, accessoarer, blommor, växter och kroppsvårdsprodukter. Bolaget kommer bedriva kurser och hålla föreläsningar samt bedriva homestyling och hyra ut inredning. Konsulttjänster kommer att säljas inom verksamhetsområdet. Bolaget kommer bedriva friskvård såsom personlig träning, kurser inom friskvård och hälsa, massage och spabehandlingar.
Bankgironummer
- 5028-9511
- Näfveqvarns Slab & Wood shop AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-05
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2016 och bedriver vid eget sågverk träförädling av stockar till möbeltorrt virke. Företaget importerar även stockar och färdigsågat möbelvirke från i huvudsak EU länder Försäljning bedrivs från egen butik och eget lager i Näveqvarn och Skogås
Väsentliga händelser
Företaget tecknade under våren 2024 hyresavtal till en lokal i Länna i Södra Stockholm.Lokalen har sedan hösten 2024 använts som försäljninglokal och utställningslokal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.