Start › Stockholms län › Stockholm
Bevera Fastighetsutveckling AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 263 | 0 | 0 | 100 | 453 | 149 | 115 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 100 | 363 | 149 | 115 |
| Övriga rörelseintäkter | 263 | – | – | 0 | 90 | – | – |
| Rörelsekostnader | 409 | 282 | 294 | 285 | 322 | 368 | 370 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 40 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 229 | 169 | 180 | 170 | 214 | 245 | 308 |
| Personalkostnader | 75 | 8 | 9 | 10 | 10 | 47 | 61 |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 105 | 105 | 105 | 97 | 36 | 0 |
| Rörelseresultat | −146 | −282 | −294 | −185 | 131 | −219 | −255 |
| Finansiella poster | −21 | −21 | −21 | −22 | −22 | 178 | 291 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | −22 | 0 | 200 | 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 22 | 22 | 0 | 22 | 22 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −167 | −303 | −315 | −207 | 110 | −41 | 36 |
| Bokslutsdispositioner | 161 | 304 | 286 | 193 | −32 | 45 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 74 | 46 | −32 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 161 | 304 | 212 | 147 | 0 | 45 | 0 |
| Resultat före skatt | −7 | 1 | −29 | −14 | 78 | 4 | 36 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 0 | 20 | 1 | 10 |
| Årets resultat | −7 | 1 | −30 | −14 | 57 | 2 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 535 | 2 517 | 2 275 | 2 158 | 2 207 | 1 901 | 4 869 |
| Anläggningstillgångar | 1 554 | 1 659 | 1 764 | 1 869 | 1 926 | 1 556 | 1 361 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 113 | 218 | 323 | 390 | 145 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 113 | 218 | 323 | 390 | 145 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 536 | 1 411 | 1 361 |
| Andelar i intresseföretag | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 536 | 1 411 | 1 361 |
| Omsättningstillgångar | 981 | 858 | 511 | 289 | 281 | 345 | 3 507 |
| Kortfristiga fordringar | 736 | 635 | 344 | 188 | 52 | 129 | 3 201 |
| Fordringar hos koncernföretag | 549 | 538 | 234 | 167 | 20 | 20 | 0 |
| Övriga fordringar | 74 | 58 | 58 | 16 | 10 | 28 | 3 033 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 113 | 40 | 52 | 4 | 22 | 81 | 168 |
| Kassa och bank | 246 | 223 | 167 | 101 | 230 | 216 | 306 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 535 | 2 517 | 2 275 | 2 158 | 2 207 | 1 901 | 4 869 |
| Eget kapital | 991 | 998 | 778 | 607 | 521 | 264 | 262 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 941 | 948 | 728 | 557 | 471 | 214 | 212 |
| Balanserat resultat | 948 | 948 | 757 | 571 | 414 | 212 | 185 |
| Årets resultat | −7 | 1 | −30 | −14 | 57 | 2 | 26 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 74 | 120 | 88 | 88 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 74 | 120 | 88 | 88 |
| Långfristiga skulder | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 |
| Skulder till koncernföretag | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 | 1 451 |
| Kortfristiga skulder | 93 | 68 | 46 | 26 | 115 | 98 | 3 068 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 025 |
| Övriga skulder | 6 | 3 | 3 | 4 | 81 | 26 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 87 | 65 | 44 | 22 | 34 | 22 | 37 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 471 | 214 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 220 | 200 | 100 | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Den 20 maj 2026 genomfördes en fusion där Bevera Fastighetsutveckling AB överläts till Bevera Holding AB. Samtliga tillgångar och skulder har övertagits av Bevera Holding AB och Bevera Fastighetsutveckling AB har därmed upplösts genom fusion.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 546 | 1 536 | 1 411 | 1 361 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 125 | 50 | 1 361 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 525 | 525 | 525 | 525 | 487 | 181 |
| Årets inköp | – | – | – | 38 | 487 | 181 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 181 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 518 | 413 | 308 | 202 | 97 | 36 |
| Årets avskrivningar | 105 | 105 | 105 | 105 | 97 | 36 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 36 | – |
Om bolaget
- Adress
- Aluddsparken 7a,nb, 112 65 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-04-15
Verksamhet enligt registret
Investering i fastighetsprojekt, förvaltning och utveckling av fastigheter samt därtill hörande rådgivning. Upprättande av informationsmaterial inklusive grafiska designuppdrag i samband med detta.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess handel med investering i fastighetsprojekt. förvaltning och utveckling av fastigheter samt därtill hörande rådgivning. Företaget har även grafiska design uppdrag och upprättar informationsmaterial. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.