Start › Stockholms län › Täby
Östermalms Bokhålleri AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 360 | 4 003 | 3 396 | 2 924 | 2 366 | 1 898 | 1 379 | 1 102 |
| Nettoomsättning | 3 360 | 4 003 | 3 396 | 2 919 | 2 366 | 1 619 | 1 379 | 1 102 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | 0 | 279 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 903 | 3 038 | 2 636 | 2 270 | 1 737 | 1 496 | 1 075 | 733 |
| Övriga externa kostnader | 305 | 386 | 407 | 305 | 238 | 289 | 242 | 165 |
| Personalkostnader | 2 523 | 2 584 | 2 229 | 1 965 | 1 499 | 1 206 | 833 | 568 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 62 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 457 | 965 | 760 | 654 | 629 | 402 | 304 | 368 |
| Finansiella poster | −53 | 57 | 50 | 19 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 14 | 8 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −85 | 0 | 17 | 4 | 12 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 33 | 57 | 33 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 404 | 1 022 | 810 | 673 | 650 | 402 | 304 | 368 |
| Bokslutsdispositioner | −71 | −181 | −134 | −165 | −158 | −101 | −78 | −83 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −71 | −181 | −134 | −165 | −158 | −101 | −78 | −83 |
| Resultat före skatt | 333 | 841 | 676 | 508 | 492 | 301 | 226 | 285 |
| Skatt på årets resultat | 92 | 181 | 141 | 102 | 98 | 65 | 51 | 65 |
| Årets resultat | 241 | 660 | 535 | 405 | 393 | 236 | 175 | 220 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 866 | 3 244 | 2 488 | 2 075 | 2 006 | 1 286 | 978 | 789 |
| Anläggningstillgångar | 608 | 728 | 261 | 267 | 260 | 76 | 120 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 369 | 444 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 369 | 444 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 239 | 285 | 261 | 267 | 260 | 76 | 120 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 239 | 285 | 261 | 267 | 227 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 33 | 76 | 120 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 257 | 2 516 | 2 227 | 1 808 | 1 746 | 1 210 | 859 | 789 |
| Kortfristiga fordringar | 430 | 360 | 629 | 679 | 292 | 143 | 162 | 168 |
| Kundfordringar | 0 | 49 | 98 | 88 | 203 | 62 | 88 | 155 |
| Övriga fordringar | 430 | 296 | 525 | 586 | 84 | 58 | 44 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 15 | 7 | 5 | 4 | 24 | 29 | 0 |
| Kassa och bank | 1 827 | 2 156 | 1 598 | 1 130 | 1 454 | 1 067 | 697 | 621 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 866 | 3 244 | 2 488 | 2 075 | 2 006 | 1 286 | 978 | 789 |
| Eget kapital | 1 222 | 1 431 | 1 121 | 860 | 705 | 462 | 375 | 351 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 172 | 1 381 | 1 071 | 810 | 655 | 412 | 325 | 301 |
| Balanserat resultat | 931 | 721 | 535 | 405 | 262 | 175 | 151 | 81 |
| Årets resultat | 241 | 660 | 535 | 405 | 393 | 236 | 175 | 220 |
| Obeskattade reserver | 1 041 | 970 | 789 | 655 | 490 | 332 | 231 | 153 |
| Periodiseringsfonder | 1 041 | 970 | 789 | 655 | 490 | 332 | 231 | 153 |
| Kortfristiga skulder | 603 | 843 | 579 | 560 | 811 | 492 | 372 | 285 |
| Leverantörsskulder | 2 | – | 0 | 3 | 6 | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 92 | 322 | 141 | 201 | 98 | – | – | – |
| Övriga skulder | 349 | 383 | 272 | 226 | 616 | 399 | 339 | 285 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 160 | 138 | 166 | 130 | 91 | 93 | 33 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 450 | 350 | 275 | 250 | – | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 810 | 655 | 412 | 325 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Östermalms Bokhålleri AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Östermalms Bokhålleri AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Östermalms Bokhålleri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, pga.fler kunder jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 450 | 450 |
| Årets inköp | – | 450 |
| Årets avskrivningar | 75 | 6 |
Om bolaget
- Adress
- SKYLVÄGEN 14, 187 54 TÄBY
- Registrerat
- 2016-04-07
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Redovisning, bokföring, konsulttjänster inom ekonomi, handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 5214-3674
- Östermalms Bokhålleri AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-03-03)
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ekonomi och bokföring. Företaget har sitt säte i Täby, Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.