Start › Jönköpings län › Ekenässjön
Svenska Svets i Norden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 065 | 5 168 |
| Nettoomsättning | 6 035 | 5 051 |
| Övriga rörelseintäkter | 30 | 117 |
| Rörelsekostnader | 7 124 | 5 488 |
| Råvaror och förnödenheter | 196 | 66 |
| Handelsvaror | 93 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 2 351 | 2 026 |
| Personalkostnader | 4 386 | 3 203 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 85 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 22 |
| Rörelseresultat | −1 059 | −320 |
| Finansiella poster | −51 | −16 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 110 | −335 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 110 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 110 |
| Resultat före skatt | −1 110 | −225 |
| Årets resultat | −1 110 | −225 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 118 | 1 605 |
| Anläggningstillgångar | 591 | 670 |
| Materiella anläggningstillgångar | 591 | 670 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 527 | 593 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 63 | 77 |
| Omsättningstillgångar | 527 | 935 |
| Varulager m.m. | 114 | 104 |
| Råvaror och förnödenheter | 114 | 104 |
| Kortfristiga fordringar | 414 | 629 |
| Kundfordringar | 292 | 451 |
| Övriga fordringar | 1 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 122 | 139 |
| Kassa och bank | 0 | 202 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 118 | 1 605 |
| Eget kapital | −864 | 246 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −914 | 196 |
| Balanserat resultat | 196 | 421 |
| Årets resultat | −1 110 | −225 |
| Långfristiga skulder | 358 | 296 |
| Skulder till kreditinstitut | 177 | 232 |
| Checkräkningskredit | 140 | 0 |
| Övriga skulder | 41 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 1 625 | 1 064 |
| Skulder till kreditinstitut | 55 | 55 |
| Leverantörsskulder | 399 | 318 |
| Skatteskulder | 3 | 0 |
| Övriga skulder | 768 | 375 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 399 | 316 |
| Ställda säkerheter | 552 | 578 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 |
| Äganderättsförbehåll | 352 | 378 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid flera tillfällen under året har avdragen skatt, sociala avgifter och moms betalats för sent. Styrelsen och verkställande direktören har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor. Som framgår av årsredovisningens balansräkning understiger bolagets eget kapital hälften av aktiekapitalet. Styrelsen och verkställande direktören har, alltsedan detta inträffade, en skyldighet att, enligt 25 kap. 13 § aktiebolagslagen, upprätta en kontrollbalansräkning. Någon kontrollbalansräkning har ännu inte upprättats, vilket föranleder anmärkning. Styrelsen och verkställande direktören har också en skyldighet att, enligt 25 kap. 17 § aktiebolagslagen, ansöka hos tingsrätten om beslut av likvidation. Någon sådan ansökan har ännu ej gjorts, vilket också föranleder anmärkning.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Svenska Svets i Norden AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svenska Svets i Norden ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Svenska Svets i Norden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 119 | 109 | 54 |
| Årets inköp | 9 | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 55 | 32 | 15 |
| Årets avskrivningar | 23 | 17 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 800 | 792 | 440 |
| Årets inköp | 9 | 425 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 73 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 273 | 199 | 151 |
| Årets avskrivningar | 74 | 68 | – |
Om bolaget
- Adress
- Skogsvägen 11, 574 50 EKENÄSSJÖN
- Registrerat
- 2016-04-06
Verksamhet enligt registret
Industriell produktion inom stål med svetsbearbetning samt konsulttjänster inom svetsning.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2024-06-28)
- Årsstämma
- 2024-06-28
- Programvara
- Agoy
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver industriell produktion inom stål med svetsbearbetning samt konsulttjänster inom svetsning. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i Ekenässjön. Verksamheten är ISO-certifierad genom ISO 3834-2.
Väsentliga händelser
Företaget har under året inte upprättat kontrollbalansräkning och styrelsen är därmed medvetna om det personliga betalningsansvaret. Orsaken till det stora underskottet för 2023 är flera. Dels så har vi fortsatt att investera i vår verksamhet, både i lokaler, maskiner, skyddsutrustning men också för att skapa fler arbetsplatser för personal-ökningar. Delvis så har vi för att vara mer konkurrenskraftiga justerat lönesättning för både arbetare och tjänstemän, för att inte under vår tillväxtresa riskera att tappa vår personal. Men den största anledningen är att vi under året rekryterade en VD som har som syfte att öka orderingången, arbeta med befintliga projekt men också eftermarknad samt att effektivisera produktionen. Likt föregående år så har också marknadsläget för löpande kostnader fortsatt gjort marginalerna mindre. Dock så ser vi framåt under 2024 att vi mer aktivt arbetar in fler uppdrag med högre marginal och kommer sakta fasa ut dem med för liten marginal.Företagets ledning och styrelse ser kontinuerligt över resultatet och frågeställningen kring bolagets fortsatta drift, och har förhoppningen att åter bli lönsamma och leverera projekt med vinst.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2023 | 199 kB | Öppna |