Kruastädet AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 19 | 17 | 1 205 | 1 203 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 17 | 16 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 1 189 | 1 189 |
| Rörelseresultat | −19 | −17 | −1 205 | −1 203 |
| Finansiella poster | 1 700 | 2 000 | 1 200 | 600 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 700 | 2 000 | 1 200 | 600 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 681 | 1 983 | −5 | −603 |
| Resultat före skatt | 1 681 | 1 983 | −5 | −603 |
| Årets resultat | 1 681 | 1 983 | −5 | −603 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 242 | 3 242 | 4 431 | 5 620 |
| Anläggningstillgångar | 3 225 | 3 225 | 4 414 | 5 603 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 189 | 2 378 |
| Goodwill | 0 | 0 | 1 189 | 2 378 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 225 | 3 225 | 3 225 | 3 225 |
| Andelar i koncernföretag | 3 225 | 3 225 | 3 225 | 3 225 |
| Omsättningstillgångar | 17 | 17 | 17 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga fordringar | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Kassa och bank | 7 | 7 | 7 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 242 | 3 242 | 4 431 | 5 620 |
| Eget kapital | 1 920 | 2 139 | 160 | 165 |
| Bundet eget kapital | 148 | 148 | 148 | 148 |
| Aktiekapital | 148 | 148 | 148 | 148 |
| Reservfond | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 772 | 1 991 | 12 | 17 |
| Balanserat resultat | 91 | 8 | 17 | 620 |
| Årets resultat | 1 681 | 1 983 | −5 | −603 |
| Långfristiga skulder | – | – | 644 | 1 498 |
| Övriga skulder | – | – | 644 | 1 498 |
| Kortfristiga skulder | 1 322 | 1 103 | 3 628 | 3 956 |
| Skulder till koncernföretag | 1 307 | 1 088 | 3 628 | 3 951 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 700 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 700 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 12 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kruastädet AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kruastädet ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Kruastädet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Kruastädet AB för år 2021. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kruastädet ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Kruastädet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 225 | 3 225 | 3 225 |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 946 | 5 946 | 5 946 | 5 946 | 5 946 | 5 946 | 5 946 |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 946 | 5 946 | 5 946 | 4 757 | 3 568 | 3 568 | 2 378 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 1 189 | – | 1 189 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÅRTENSTORGET 10 A, 223 51 LUND
- Registrerat
- 2016-03-24
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Ja (2026-07-22)
- Årsstämma
- 2026-07-22
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund kommun registrerades år 2016 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Sankt Laurentius AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Sankt Laurentius AB; Organisationsnummer=556438-6646; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1