Start › Stockholms län › Stockholm
Invests 1997 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 630 | 2 300 | 1 452 | 1 575 | 1 724 | 2 151 | 1 682 | 1 626 | 5 320 |
| Nettoomsättning | 1 659 | 2 409 | 1 425 | 1 575 | 1 724 | 2 151 | 1 682 | 1 626 | 5 265 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −29 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −109 | 27 | – | – | – | – | 0 | 55 |
| Rörelsekostnader | 1 419 | 1 839 | 1 424 | 2 182 | 1 748 | 2 053 | 1 162 | 1 325 | 4 302 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 284 |
| Handelsvaror | 8 | 21 | 34 | 102 | 120 | 111 | 86 | 78 | 456 |
| Övriga externa kostnader | 467 | 881 | 860 | 940 | 654 | 699 | 418 | 596 | 745 |
| Personalkostnader | 829 | 928 | 526 | 941 | 974 | 1 097 | 501 | 618 | 2 818 |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 9 | 4 | – | – | 0 | 157 | 33 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 51 | – | 0 | 199 | 0 | 145 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 211 | 461 | 28 | −607 | −24 | 97 | 520 | 302 | 1 019 |
| Finansiella poster | 1 063 | 2 828 | −28 | −37 | −17 | −8 | −2 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 775 | 2 900 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −639 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 65 | 76 | 29 | 37 | 17 | 8 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 275 | 3 289 | 0 | −644 | −41 | 89 | 518 | 301 | 1 017 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | −145 | 200 | 425 | 103 | −23 | −130 | −80 | −262 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −40 | −145 | 0 | 365 | 130 | −23 | −130 | −80 | −262 |
| Resultat före skatt | 1 235 | 3 144 | 200 | −219 | 62 | 66 | 388 | 221 | 755 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 91 | 1 | 0 | 15 | 15 | 87 | 54 | 173 |
| Årets resultat | 1 210 | 3 053 | 199 | −219 | 46 | 51 | 301 | 167 | 582 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 310 | 5 480 | 1 538 | 886 | 1 778 | 1 757 | 1 771 | 1 385 | 1 213 |
| Anläggningstillgångar | 2 086 | 1 994 | 927 | 177 | 842 | 414 | 374 | 157 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 157 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | – | – | 0 | 157 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 034 | 1 917 | 751 | 0 | 690 | 262 | 222 | – | – |
| Byggnader och mark | 1 908 | 1 917 | 751 | 0 | 222 | 222 | 222 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 126 | – | – | 0 | 468 | 40 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 | 77 | 177 | 177 | 152 | 152 | 152 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 52 | 77 | 77 | 77 | 52 | 52 | 52 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 224 | 3 485 | 610 | 709 | 936 | 1 344 | 1 397 | 1 228 | 1 213 |
| Varulager m.m. | 110 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 110 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 3 451 | 499 | 329 | 260 | 390 | 557 | 473 | 202 |
| Kundfordringar | 50 | 0 | 50 | 62 | 33 | 117 | 154 | 17 | 17 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 2 900 | 201 | 61 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 103 | 110 | 241 | 200 | 200 | 233 | 191 | 163 | 185 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 441 | 8 | 7 | 26 | 40 | 211 | 292 | 0 |
| Kassa och bank | 2 952 | 34 | 111 | 380 | 676 | 954 | 840 | 755 | 1 011 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 310 | 5 480 | 1 538 | 886 | 1 778 | 1 757 | 1 771 | 1 385 | 1 213 |
| Eget kapital | 4 628 | 3 569 | 641 | 642 | 861 | 940 | 926 | 712 | 632 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 578 | 3 519 | 591 | 592 | 811 | 890 | 876 | 662 | 582 |
| Balanserat resultat | 3 369 | 466 | 392 | 811 | 765 | 839 | 575 | 495 | 0 |
| Årets resultat | 1 210 | 3 053 | 199 | −219 | 46 | 51 | 301 | 167 | 582 |
| Obeskattade reserver | 185 | 145 | 0 | 0 | 365 | 495 | 472 | 342 | 262 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | −23 | −23 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 730 | 250 | 0 | 250 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 250 | 250 | 0 | 250 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 480 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 497 | 1 036 | 647 | 244 | 303 | 323 | 373 | 331 | 319 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 138 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 10 |
| Förskott från kunder | 29 | 29 | 29 | 36 | 36 | 34 | 24 | 3 | 0 |
| Leverantörsskulder | 11 | 278 | 279 | 54 | 72 | 100 | 53 | 77 | 152 |
| Skulder till koncernföretag | 261 | 306 | 127 | 27 | 27 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 101 | 83 | 0 | 2 | 15 | 25 | 119 | 159 | 133 |
| Övriga skulder | 81 | 162 | 62 | 95 | 124 | 133 | 131 | 64 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 178 | 12 | 12 | 9 | 10 | 27 | 9 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 150 | 125 | 200 | – | 125 | 125 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 592 | 811 | 890 | 876 | 662 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Addmarketing Sverige AB har även bytt namn till Invest 1997 AB. 2 fastigheter är sålda efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter verksamhetsåret har Kviq AB sålts till en extern part.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 | 77 | 77 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 930 | 1 930 | 754 | 754 | 0 | 0 | 222 | 222 | 222 | 222 |
| Årets inköp | 0 | 1 176 | – | 754 | – | 0 | – | – | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – | 222 | – | 0 | – | – |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | – | 4 | – | 0 | – | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 126 | 0 | 0 | 468 | 468 | 40 | 40 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 468 | – | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559056-4562, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-03-24
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet som investmentbolag samt äga och förvalta aktier, värdepapper, fastigheter, fordon, detaljhandel med klockor och elektronik av olika slag, såsom kommunikationsutrustning, videoutrustning, datorer, nätverks- och styrsystem samt industriell elektronik. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5185-7829
- Invests 1997 AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Helsingborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-20
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Handläggning och rådgivning inom abonnemangstjänster för företag och privatpersoner, telemarketing samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under året har företaget sålt dotterbolaget Kviq AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 55 kB | Öppna |
| 2024 | 48 kB | Öppna |
| 2023 | 47 kB | Öppna |
| 2022 | 47 kB | Öppna |
| 2021 | 46 kB | Öppna |
| 2020 | 46 kB | Öppna |
| 2019 | 46 kB | Öppna |
| 2018 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=SVEA Stenhus AB; Organisationsnummer=559207-1830; ForetagetsSate=Helsingborg; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kviq AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kviq AB
-
FRBT AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=FRBT AB
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=SVEA Stenhus AB
-
FRBT AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=FRBT AB
Visa fler relationer
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=SVEA Stenhus AB
-
FRBT AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=FRBT AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559342-8328; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Helsingborg
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=SVEA Stenhus AB
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=SVEA Stenhus AB
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=SVEA Stenhus AB
-
SVEA Stenhus AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=SVEA Stenhus AB; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1