Start › Värmlands län › Karlstad
Fröken Fräsch AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 139 | 110 | 105 | 103 | 23 | 0 | 134 |
| Nettoomsättning | 139 | 110 | 105 | 103 | 23 | 0 | 114 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | – | 0 | 20 |
| Rörelsekostnader | 88 | 107 | 73 | 48 | 35 | 49 | 167 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | 25 | 21 | 3 | 0 | 32 |
| Handelsvaror | 35 | 31 | −5 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 42 | 41 | 19 | 21 | 30 | 89 |
| Personalkostnader | 12 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 19 | 12 | 9 | 11 | 19 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 28 |
| Rörelseresultat | 51 | 3 | 31 | 55 | −11 | −49 | −33 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | −3 | −8 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 3 | 8 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 4 | 31 | 55 | −15 | −57 | −43 |
| Resultat före skatt | 51 | 4 | 31 | 55 | −15 | −57 | −43 |
| Årets resultat | 51 | 4 | 31 | 55 | −15 | −57 | −43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 171 | 120 | 135 | 107 | 51 | −22 | 36 |
| Anläggningstillgångar | 23 | 37 | 56 | 34 | 39 | 13 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 37 | 56 | 34 | 39 | 13 | 30 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 37 | 56 | 34 | 39 | 13 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 148 | 82 | 79 | 73 | 13 | −35 | 6 |
| Varulager m.m. | 8 | 9 | 10 | 5 | 5 | 5 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 9 | 10 | 5 | 5 | 5 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 | 1 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 2 | 1 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 139 | 72 | 68 | 67 | −2 | −41 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 171 | 120 | 135 | 107 | 51 | −22 | 36 |
| Eget kapital | 111 | 60 | −194 | −225 | −280 | −266 | −208 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 61 | 10 | −244 | −275 | −330 | −316 | −258 |
| Balanserat resultat | 10 | −244 | −275 | −330 | −316 | −258 | −215 |
| Årets resultat | 51 | 254 | 31 | 55 | −15 | −57 | −43 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 121 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 104 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 59 | 59 | 329 | 332 | 332 | 244 | 123 |
| Övriga skulder | 52 | 52 | 322 | 325 | 325 | 237 | 116 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Ställda säkerheter | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
| Företagsinteckningar | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 | 192 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −275 | −330 | −316 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 250 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd av restriktionslättnader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd av restriktionslättnader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med 100%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med 100%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 165 | 165 | 170 | 135 | 131 | 95 | 93 | 257 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 34 | 4 | 36 | 2 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 142 | 127 | 113 | 101 | 92 | 82 | 63 | 124 |
| Årets avskrivningar | 14 | 14 | 12 | 9 | 11 | 19 | 19 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 80 | – |
Om bolaget
- Adress
- VAMMELSVÄGEN 17, 656 39 KARLSTAD
- Registrerat
- 2016-03-16
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva cateringverksamhet av mat såsom t.ex. sallader, närproducerade mackor och hälsosam fika, samt annan därmed förenlig verksamhet. Företaget bedriver även marknadsförsäljning inom området.
Bankgironummer
- 445-1647
- Fröken Fräsch AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Karlstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver cateringverksamhet av mat såsom t.ex. sallder, närproducerade mackor och hälsosam fika. Företaget bedriver även marknadsförsäljning inom området. Företaget har sitt säte i Karlstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.