Start › Stockholms län › Stockholm
Svara AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 966 | 587 | 943 | 3 344 | 2 531 | 2 692 | 3 849 | 4 831 |
| Nettoomsättning | 1 965 | 587 | 937 | 3 338 | 2 523 | 2 678 | 3 849 | 4 831 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 6 | 6 | 8 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 658 | 581 | 1 430 | 2 882 | 2 148 | 2 465 | 3 563 | 4 686 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 57 | 663 | 265 |
| Handelsvaror | 193 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 393 | 166 | 353 | 397 | 504 | 540 | 776 | 530 |
| Personalkostnader | 1 065 | 416 | 1 068 | 2 477 | 1 638 | 1 867 | 2 124 | 3 891 |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 0 | 9 | 9 | 6 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 308 | 6 | −487 | 462 | 382 | 227 | 287 | 144 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 2 | 0 | – | 0 | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | 6 | −485 | 462 | 382 | 227 | 286 | 143 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 | −50 |
| Resultat före skatt | 308 | 6 | −485 | 462 | 382 | 277 | 286 | 93 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 102 | 85 | 63 | 68 | 34 |
| Årets resultat | 308 | 6 | −485 | 360 | 298 | 214 | 218 | 59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 701 | 192 | 215 | 973 | 921 | 1 147 | 653 | 1 421 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 701 | 192 | 215 | 973 | 921 | 1 147 | 650 | 1 421 |
| Kortfristiga fordringar | 512 | 105 | 7 | 266 | 613 | 555 | 490 | 1 344 |
| Kundfordringar | 484 | 103 | 0 | 263 | 596 | 540 | 377 | 1 199 |
| Övriga fordringar | 26 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 101 | 119 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 2 | 2 | 3 | 18 | 16 | 12 | 26 |
| Kassa och bank | 189 | 87 | 208 | 707 | 307 | 591 | 161 | 77 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 701 | 192 | 215 | 973 | 921 | 1 147 | 653 | 1 421 |
| Eget kapital | 427 | 119 | 113 | 598 | 539 | 541 | 327 | 109 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 377 | 69 | 63 | 548 | 489 | 491 | 277 | 59 |
| Balanserat resultat | 69 | 63 | 548 | 189 | 191 | 277 | 59 | 0 |
| Årets resultat | 308 | 6 | −485 | 360 | 298 | 214 | 218 | 59 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 274 | 73 | 102 | 375 | 382 | 606 | 276 | 1 262 |
| Leverantörsskulder | 194 | 10 | 31 | 60 | 122 | 68 | 89 | 118 |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 58 | 37 | 4 | 52 | 0 | 67 |
| Övriga skulder | 69 | 36 | 2 | 267 | 224 | 433 | 163 | 944 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 11 | 11 | 32 | 53 | 24 | 133 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | 300 | 300 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 548 | 489 | 491 | 277 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 200 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kommentar till Fler årsöversikten Den huvudsakliga intäktsgenererande konsulten hos Svara återvände till bolaget under 2025. Under större delen av 2024 var han anställd utanför Svara AB, vilket innebar att hans intäkter inte tillföll Svara under det året. När han kom tillbaka i början av 2025 fick han snabbt ett bra uppdrag, vilket stod för en stor del av intäktsökningen. Under fjärde kvartalet 2025 tecknade Svara AB dessutom flera nya kundavtal som nu löpande genererar ytterligare intäkter, vilket har gett 2026 en mycket stark start. Verksamheten tog verkligen fart under andra halvan av 2025, vilket tydligt märks i de högre intäkterna. År 2026 ser ut att bli ännu bättre, eftersom Svara redan under januari 2026 har tecknat fler kundavtal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kommentar till Fler årsöversikten År 2024 var utmanande eftersom slutkundskontrakt, efter att ha signerats, fortsatte att fördröja arbetet, vilket innebar att nästan inget arbete kunde utföras förrän under tredje kvartalet. På grund av en svag marknad var det svårt att få nya kundavtal, och det var även en utmaning att hitta uppdrag för befintliga anställda. Vid fjärde kvartalet hade situationen redan börjat förbättras, och en stor del av intäkterna för 2024 kom från detta kvartal. Utsikterna för 2025 ser positiva ut, med nya kundavtal och uppdrag för befintliga anställda som redan börjar komma in under första kvartalet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har ökat sin omsättning jämfört med fg år, vilket beror på en breddad kundbas både i och utanför Sverige, vilket medfört att nya konsulter kunnat anställas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har sjunkit i jämförelse med fg år då bolaget periodvis haft svårare att förmedla sina konsulttjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har sjunkit i jämförelse med fg år då färre konsulter varit anställda och bolaget haft färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 0 |
| Årets inköp | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- HAMMARBY ALLÉ 7 5TR LGH 1101, 120 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-03-02
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra konsultativa tjänster gentemot företagsledningar inom informationsteknologibranschen (IT) eller IT-relaterade funktioner inom industrin och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 320-4989
- SVARA AB
kontrollerat 2026-10-13
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-06
- Senaste annonsen
- 2024-01-24
Annonser per år
| År | 2022 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Stockholm, bedriver konsultativa tjänster inom informationsteknologi gentemot företagsledningar, IT-relaterade tjänster och funktioner inom industri- och företagssfären.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.