Start › Västra Götalands län › Askim
Euro Heat Consultance AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 855 | 592 | 2 441 | 1 250 | 1 197 | 961 | 824 | 549 |
| Nettoomsättning | 807 | 578 | 2 441 | 1 248 | 1 018 | 763 | 824 | 549 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 48 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 179 | 198 | – | – |
| Rörelsekostnader | 857 | 583 | 1 089 | 788 | 950 | 779 | 642 | 578 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 88 | 32 | – | – |
| Handelsvaror | 74 | 10 | 7 | 0 | 1 | 0 | 13 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 343 | 242 | 176 | 72 | 116 | 58 | 41 | 46 |
| Personalkostnader | 440 | 332 | 906 | 716 | 739 | 683 | 582 | 526 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | 8 | 1 352 | 462 | 246 | 183 | 182 | −29 |
| Finansiella poster | 141 | 137 | 6 613 | 50 | 0 | −2 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 6 538 | 50 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 141 | 139 | 76 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 139 | 146 | 7 966 | 512 | 246 | 181 | 181 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −38 | −359 | −119 | −62 | – | 0 | 30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −38 | −359 | −119 | −62 | – | 0 | 30 |
| Resultat före skatt | 139 | 108 | 7 607 | 393 | 184 | 181 | 181 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 27 | 222 | 74 | 39 | 39 | 40 | 1 |
| Årets resultat | 103 | 81 | 7 384 | 319 | 145 | 142 | 141 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 502 | 7 173 | 8 887 | 1 521 | 966 | 718 | 501 | 311 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 13 | 13 | 13 | 19 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 13 | 13 | 8 | 8 | 8 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 13 | 13 | 8 | 8 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 6 502 | 7 173 | 8 887 | 1 509 | 954 | 704 | 482 | 286 |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 386 | 2 446 | 14 | 41 | 22 | 0 | 1 |
| Kundfordringar | 0 | 77 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 51 | 287 | 2 446 | 14 | 1 | 22 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 62 | 23 | – | 0 | 40 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 2 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 289 | 6 787 | 6 442 | 1 494 | 913 | 683 | 482 | 285 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 502 | 7 173 | 8 887 | 1 521 | 966 | 718 | 501 | 311 |
| Eget kapital | 5 794 | 6 315 | 7 434 | 866 | 548 | 402 | 261 | 120 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 744 | 6 265 | 7 384 | 816 | 498 | 352 | 211 | 70 |
| Balanserat resultat | 5 640 | 6 184 | 0 | 498 | 352 | 211 | 70 | 70 |
| Årets resultat | 103 | 81 | 7 384 | 319 | 145 | 142 | 141 | 0 |
| Obeskattade reserver | 578 | 578 | 540 | 181 | 62 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 578 | 578 | 540 | 181 | 62 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 130 | 280 | 913 | 474 | 357 | 315 | 240 | 191 |
| Leverantörsskulder | 52 | 16 | 3 | 0 | 0 | – | 0 | 18 |
| Skatteskulder | 59 | 249 | 297 | 113 | 78 | 80 | 41 | 10 |
| Övriga skulder | 19 | 15 | 613 | 361 | 279 | 235 | 199 | 163 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 408 | 625 | 1 200 | 600 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 816 | 498 | 352 | 211 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 625 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker positivt med mer än 30 % då bolaget under verksamhetsåret utfört extra kunduppdrag på direkt begäran av kund utöver vad som ingått i tidigare projektbeskrivningar. För definition av nyckeltal, se tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker negativt med mer än 30% då de extra konsultuppdrag som bolaget intäktsförde föregående verksamhetsår fasats ut under innevarande år. För definition av nyckeltal, se tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker positivt med mer än 30% då bolaget utfört nya konsultuppdrag med nya kunder vilket långvarigt genererar större intäkter än tidigare verksamhetsår. För definition av nyckeltal, se tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
För definition av nyckeltal, se tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget riskerar att påverkas kortsiktigt av den tidigare pandemin av COVID-19 då verksamhetens kunder möjligen kan påverkas negativt ekonomiskt. På kort och lång sikt kan effekten av COVID-19 då innebära att kunder får svårt att betala fordringar men styrelsen bedömer vid tidpunkten för denna årsredovisnings upprättande att den tidigare pandemin av COVID-19 ej kommer att allvarligt påverka verksamhetens framtida resultat och finansiella ställning på lång sikt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker positivt med mer än 30% då bolagets efterfrågade specialistexpertis inom branschen genererat attraktiva konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kan påverkas kortsiktigt av pågående pandemi av COVID-19 då verksamhetens kunder kan påverkas negativt ekonomiskt. På kort och lång sikt kan effekten av COVID-19 innebära att kunder får svårt att betala fordringar men styrelsen bedömer vid tidpunkten för denna årsredovisnings upprättande att pågående pandemi av COVID-19 ej kommer att allvarligt påverka verksamhetens framtida resultat och finansiella ställning på lång sikt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
För definition av nyckeltal, se tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kan påverkas kortsiktigt av pågående pandemi av COVID-19 då verksamhetens kunder kan påverkas negativt ekonomiskt. På kort och lång sikt kan effekten av COVID-19 innebära att kunder får svårt att betala fordringar men styrelsen bedömer vid tidpunkten för denna årsredovisnings upprättande att pågående pandemi av COVID-19 ej kommer att allvarligt påverka verksamhetens framtida resultat och finansiella ställning på lång sikt. Efter räkenskapsårets utgång, under våren 2021, har bolaget gått in som delägare med ett innehav om 10 % i det nybildade aktiebolaget Svets Tech Sweden AB. Detta nya aktiebolag skall bedriva verksamhet inom svets- och värmebehandlingar mot främst industriföretag vilket ger Euro Heat Consultance AB utmärkta möjligheter att bistå med kompetens och konsultationsuppdrag som främst senior advisers samt även kundkontakter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker positivt med mer än 30% främst på grund av att företagets konsultationsuppdrag för företag på den norska marknaden ökat kraftigt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kan påverkas kortsiktigt av pågående pandemi av COVID-19 då verksamhetens kunder kan påverkas negativt ekonomiskt. På kort och lång sikt kan effekten av COVID-19 innebära att kunder får svårt att betala fordringar men styrelsen bedömer att pågående pandemi av COVID-19 ej kommer att allvarligt påverka verksamhetens framtida resultat och finansiella ställning på lång sikt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 13 | 13 | 8 | 8 | 8 |
| Årets inköp | – | 0 | 5 | 0 | – | 8 |
| Försäljningar och utrangeringar | 13 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA LÅNGEBERGSGATAN 20, 436 32 ASKIM
- Registrerat
- 2016-02-23
- Bransch
- Värmebehandling av metall
Verksamhet enligt registret
Konsultation och utbildning inom värmebehandling av olika metaller utfört med mobila värmebehandlingsmaskiner och ugnar. Samt försäljning av värmebehandlingstjänster och värmebehandlingsmaskiner för utförandet av värmebehandlingsarbetet.
Bankgironummer
- 409-0684
- Euro Heat Consultance AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet med konsultationer och utbildning inom värmebehandling för olika metaller utfört med mobila värmebehandlingsmaskiner samt ugnar. Även viss försäljningsverksamhet av värmebehandlingstjänster och värmebehandlningsmaskiner för värmebehandlningsarbete riktad främst mot processindustrin på en nordisk marknad. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.