Start › Stockholms län › Johanneshov
Kontor Marcus Linnér AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 284 | 1 426 | 1 199 | 1 215 | 1 304 | 1 120 | 1 059 | 828 |
| Nettoomsättning | 1 283 | 1 424 | 1 196 | 1 212 | 1 302 | 1 096 | 982 | 828 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 4 | 3 | 2 | 24 | 76 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 150 | 1 016 | 972 | 980 | 928 | 841 | 800 | 796 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 16 | 22 | 15 | 8 | 9 | 8 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 162 | 121 | 144 | 103 | 98 | 75 | 73 | 65 |
| Personalkostnader | 963 | 877 | 804 | 860 | 819 | 756 | 718 | 720 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | 133 | 410 | 227 | 236 | 376 | 279 | 258 | 32 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 411 | 228 | 236 | 376 | 278 | 258 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | −100 | −55 | 0 | −95 | 0 | −65 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 65 | −100 | −55 | 0 | −95 | 0 | −65 | 0 |
| Resultat före skatt | 199 | 311 | 173 | 236 | 281 | 278 | 193 | 32 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 65 | 36 | 49 | 59 | 60 | 42 | 8 |
| Årets resultat | 155 | 246 | 137 | 187 | 223 | 218 | 151 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 881 | 1 088 | 831 | 874 | 884 | 1 145 | 853 | 572 |
| Anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 874 | 1 081 | 824 | 867 | 877 | 1 138 | 846 | 565 |
| Kortfristiga fordringar | 266 | 203 | 244 | 277 | 199 | 141 | 123 | 115 |
| Kundfordringar | 155 | 96 | 115 | 93 | 93 | 90 | 113 | 108 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 12 | 24 | 26 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 112 | 96 | 105 | 158 | 106 | 51 | 11 | 7 |
| Kassa och bank | 608 | 878 | 580 | 591 | 678 | 998 | 722 | 450 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 881 | 1 088 | 831 | 874 | 884 | 1 145 | 853 | 572 |
| Eget kapital | 208 | 297 | 201 | 264 | 298 | 425 | 207 | 75 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 158 | 247 | 151 | 214 | 248 | 375 | 157 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 | 1 | 14 | 28 | 25 | 157 | 5 | 1 |
| Årets resultat | 155 | 246 | 137 | 187 | 223 | 218 | 151 | 24 |
| Obeskattade reserver | 250 | 315 | 215 | 160 | 160 | 65 | 65 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 250 | 315 | 215 | 160 | 160 | 65 | 65 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 424 | 476 | 415 | 450 | 426 | 655 | 581 | 496 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 44 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | 59 | 65 | 36 | 108 | 119 | 60 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 357 | 402 | 327 | 334 | 298 | 587 | 545 | 486 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 33 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 125 | 245 | 150 | 200 | 220 | 350 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 248 | 375 | 157 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Även under det nya räkenskapsåret har pandemin till en början påverkat verksamheten i bolaget negativt, men för närvarande syns en förbättrad orderingång inför resterande hösttermin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- ARKÖVÄGEN 21, 121 55 JOHANNESHOV
- Registrerat
- 2016-02-19
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva produktion av film, animationer, webb- och applösningar samt trycksaker. Bolaget ska även bedriva fotografisk verksamhet, inrednings- och industridesign samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5113-8618
- KONTOR MARCUS LINNÉR
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom film, grafisk form och design. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.