Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
KAMWil AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 12 | 13 | 12 | 12 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 12 | 13 | 12 | 12 | 6 |
| Rörelseresultat | −14 | −12 | −13 | −12 | −12 | −6 |
| Finansiella poster | 4 050 | 9 389 | 21 902 | 9 960 | 6 820 | 101 923 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 5 099 | 3 175 | 44 398 | 10 097 | 6 792 | 106 780 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 527 | 19 587 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 174 | 153 | 202 | 0 | 28 | 243 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 749 | 13 526 | 22 698 | 138 | 0 | 5 100 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 036 | 9 377 | 21 889 | 9 948 | 6 808 | 101 917 |
| Resultat före skatt | 4 036 | 9 377 | 21 889 | 9 948 | 6 808 | 101 917 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 34 | 37 | 0 | 3 | 48 |
| Årets resultat | 3 994 | 9 343 | 21 853 | 9 948 | 6 804 | 101 869 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 337 992 | 311 692 | 310 115 | 279 279 | 239 329 | 202 221 |
| Anläggningstillgångar | 335 718 | 306 313 | 307 834 | 278 819 | 238 488 | 202 007 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 335 718 | 306 313 | 307 834 | 278 819 | 238 488 | 202 007 |
| Andelar i intresseföretag | 15 264 | 13 395 | 306 934 | 276 560 | 238 488 | 202 007 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 320 455 | 292 741 | 900 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 178 | 0 | 2 259 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 273 | 5 379 | 2 281 | 460 | 840 | 214 |
| Kortfristiga fordringar | 1 490 | 2 308 | 1 266 | 2 | 50 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 490 | 2 308 | 1 266 | 2 | 50 | 0 |
| Kassa och bank | 783 | 3 071 | 1 014 | 458 | 790 | 214 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 337 992 | 311 692 | 310 115 | 279 279 | 239 329 | 202 221 |
| Eget kapital | 198 765 | 194 771 | 185 428 | 163 575 | 153 628 | 146 823 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 198 665 | 194 671 | 185 328 | 163 475 | 153 528 | 146 723 |
| Balanserat resultat | 194 671 | 185 328 | 163 475 | 153 528 | 146 723 | 44 854 |
| Årets resultat | 3 994 | 9 343 | 21 853 | 9 948 | 6 804 | 101 869 |
| Långfristiga skulder | 139 150 | 116 850 | 124 650 | 115 700 | 85 650 | 55 350 |
| Övriga skulder | 139 150 | 116 850 | 124 650 | 115 700 | 85 650 | 55 350 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 71 | 37 | 3 | 51 | 48 |
| Skatteskulder | 77 | 71 | 37 | 3 | 51 | 48 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 163 475 | 153 528 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 053 | 16 585 | 306 934 | 285 448 |
| Årets inköp | 2 219 | 3 861 | 145 502 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 750 | 0 | 85 912 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −2 790 | −3 190 | 0 | −8 888 |
| Årets nedskrivningar | 95 | 3 190 | 23 198 | – |
| Återförda nedskrivningar | 495 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 178 | 0 | 2 259 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 178 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 178 | 0 | 2 259 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 340 242 | 310 874 | 5 507 | 0 |
| Årets inköp | 34 222 | 25 037 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 232 | 13 881 | – | – |
| Omklassificeringar | −622 | 294 211 | 1 317 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 19 787 | 18 133 | 4 607 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 1 654 | 13 526 | 417 | – |
Om bolaget
- Adress
- CARL WESTMANS VÄG 10, 133 35 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2016-02-17
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Nacka.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-28
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar aktier och andra värdepapper i onoterade hållbara bolag.
Väsentliga händelser
Bolaget har under sitt tionde verksamhetsår genomfört sex nyinvesteringar i onoterade bolag och 18 tilläggsinvesteringar i befintliga innehav. Avyttring har skett av två innehav. Under året har nedskrivningar skett i tre bolag. Vid räkenskapsårets slut innehar bolaget aktier i 36 onoterade bolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.