Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 15280 AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 183 | 611 | 813 | 1 430 | 4 049 | 6 232 | 5 529 | 3 102 | 1 432 |
| Nettoomsättning | 254 | 661 | 847 | 1 671 | 4 049 | 6 381 | 5 478 | 3 033 | 1 353 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −71 | −51 | −34 | −241 | – | – | – | −39 | 80 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | −149 | 50 | 108 | 0 |
| Rörelsekostnader | 415 | 708 | 894 | 1 488 | 4 214 | 6 091 | 5 869 | 3 147 | 1 468 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 2 777 | 761 |
| Handelsvaror | 216 | 570 | 735 | 1 238 | 3 708 | 5 579 | 5 423 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 200 | 136 | 157 | 245 | 504 | 503 | 351 | 347 | 702 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 2 | 5 | 2 | 4 | 8 | 18 | 0 |
| Rörelseresultat | −233 | −97 | −80 | −58 | −164 | 140 | −341 | −44 | −36 |
| Finansiella poster | −7 | −5 | 0 | −1 | −7 | −4 | 0 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 5 | 2 | 1 | 7 | 4 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −240 | −102 | −80 | −59 | −172 | 137 | −341 | −47 | −36 |
| Resultat före skatt | −240 | −102 | −80 | −59 | −172 | 137 | −341 | −47 | −36 |
| Årets resultat | −240 | −102 | −80 | −59 | −172 | 137 | −341 | −47 | −36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 | 112 | 255 | 369 | 667 | 1 153 | 771 | 732 | 354 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 8 | 13 | 10 | 15 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 | 10 | 15 |
| Goodwill | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 | 10 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 8 | 8 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 8 | 8 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 112 | 255 | 369 | 667 | 1 145 | 758 | 722 | 339 |
| Varulager m.m. | 0 | 71 | 122 | 156 | 397 | 375 | 497 | 314 | 142 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 71 | 122 | 156 | 397 | 375 | 497 | 314 | 142 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 35 | 54 | 86 | 95 | 358 | 174 | 213 | 86 |
| Kundfordringar | 0 | 26 | 55 | 84 | 86 | 69 | 17 | 102 | 76 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 | 4 | 23 | 23 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 4 | 1 | 1 | 1 | 16 | 1 | 88 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | 0 | 3 | 9 | 269 | 133 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 6 | 79 | 127 | 175 | 412 | 86 | 194 | 111 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 | 112 | 255 | 369 | 667 | 1 153 | 771 | 732 | 354 |
| Eget kapital | 14 | −220 | −118 | −38 | 21 | 51 | −126 | 215 | 262 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −36 | −270 | −168 | −88 | −29 | 1 | −176 | 165 | 212 |
| Balanserat resultat | 204 | −168 | −88 | −29 | 143 | −136 | 212 | 212 | 248 |
| Årets resultat | −240 | −102 | −80 | −59 | −172 | 137 | −388 | −47 | −36 |
| Långfristiga skulder | 0 | 177 | 132 | 147 | 147 | – | – | 18 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 177 | 132 | 147 | 147 | – | – | 18 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 156 | 242 | 260 | 499 | 1 102 | 897 | 500 | 93 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 47 | 86 | 54 | 226 | 728 | 682 | 378 | 31 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 98 | 146 | 197 | 260 | 346 | 199 | 115 | 62 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 10 | 9 | 12 | 27 | 16 | 7 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −29 | 1 | −176 | 165 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 474 | – | – | – | 487 | 345 | 305 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under sommaren 2024 beslutade aktieägarna att anlita en bolagsmäklare för att säkerställabolagets framtid, antingen genom nya investerare eller en försäljning. Dialoger medpotentiella intressenter inleddes i mitten av december 2024 och slutfördes i slutet av januari2025. Den 1 februari 2025 avgick den tidigare styrelsen och nya ägare samt ny styrelsetillträdde. Detta kommer att stärka bolagets långsiktiga utveckling och innovationsförmåga,den nya styrelsen och nya aktieägarna besitter även god kännedom om den målgrupp somLiveNature AB e-handel riktar sig emot.De positiva tendenserna i slutet av 2024 fortsatte in i början av 2025 med ökadeordervolymer och bibehållna marginaler
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har minskat sin omsättning 49% under 2023 i jämförelse med 2022. Det beror på stor del på lågkonjukturen och höjda kostnader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har minskat sin omsättning mer än 30% under 2022 i jämförelse med 2021. Det beror på stor del på lågkonjukturen och höjda kostnader för frakter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har minskat sin omsättning mer än 30% under 2021 i jämförelse med 2020. Det beror på stor del förändring i marknadsföringen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har ökat sin omsättning mer än 30% under 2019 i jämförelse med 2018. Det beror på att företaget har utvecklat sin webbportal och därmed genererat större intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en positiv påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen beror på bättre marknadsföring och förändring i produktsortimentet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | −18 |
Goodwill
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 25 | 20 | 15 | 10 |
| Årets avskrivningar | 0 | 5 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2016-02-12
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-22
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamhetenFöretaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess försäljning av inredningsprodukter på nätet.Företaget har sitt säte i<ix:nonNumeric name="se-cd-base:ForetagetsSate" contextRef="period0">Karlstad</ix:nonNumeric>.
Väsentliga händelser
Trots förbättrad kostnadsstruktur, fortsatt satsning på kvalitativa och hållbara produkter samt en fördjupad digital marknadsföring med hjälp av konsult inom social media har verksamheten inte gått mot förväntade mål. Såsom möjligheter att ytterligare öka omsättningen och stärka varumärket. Under sommaren lade man ut en annons om försäljning av bolaget. Ingen försäljning blev av då de som visat intresse avböjt efter en ekonomisk bedömning.Styrelsen fattade beslut om att ta åtgärder mot en likvidering i stället under ett extra insatt styrelsemöte i augusti.Sedan dess har webshopen stängts ner i september, lagret har tömts i oktober och uppsägning av externa tjänster har gjorts löpande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 11 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 10 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
| 2018 | 80 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fivseo Invest AB; Organisationsnummer=559101-4724; ForetagetsSate=Karlstad
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fivseo Invest AB; Organisationsnummer=559101-4724; ForetagetsSate=Karlstad
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fivseo Invest AB; Organisationsnummer=559101-4724; ForetagetsSate=Karlstad
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fivseo Invest AB med organisationsnummer 559101-4724 med säte i Karlstad .
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fivseo Invest AB med organisationsnummer 559101-4724 med säte i Karlstad .
Visa fler relationer
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fivseo Invest AB med organisationsnummer 559101-4724 med säte i Karlstad
-
Fivseo Invest AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Fivseo Invest AB, med organisationsnummer 559101-4724 och säte i Karlstad.