Start › Örebro län › Örebro
Bostanci i Örebro AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 532 | 3 236 |
| Nettoomsättning | 3 349 | 3 085 |
| Övriga rörelseintäkter | 183 | 151 |
| Rörelsekostnader | 2 821 | 2 578 |
| Råvaror och förnödenheter | −32 | −14 |
| Handelsvaror | 1 167 | 1 045 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 410 |
| Personalkostnader | 1 283 | 1 118 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 19 |
| Rörelseresultat | 710 | 659 |
| Finansiella poster | −2 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 708 | 656 |
| Bokslutsdispositioner | −176 | −165 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −178 | −161 |
| Förändring av överavskrivningar | 2 | −5 |
| Resultat före skatt | 532 | 491 |
| Skatt på årets resultat | 114 | 106 |
| Årets resultat | 418 | 385 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 867 | 1 292 |
| Anläggningstillgångar | 46 | 59 |
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | 59 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 46 | 59 |
| Omsättningstillgångar | 1 821 | 1 233 |
| Varulager m.m. | 84 | 52 |
| Råvaror och förnödenheter | 84 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 45 |
| Övriga fordringar | 27 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 29 |
| Kassa och bank | 1 702 | 1 136 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 867 | 1 292 |
| Eget kapital | 1 144 | 726 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 094 | 676 |
| Balanserat resultat | 676 | 292 |
| Årets resultat | 418 | 385 |
| Obeskattade reserver | 342 | 165 |
| Periodiseringsfonder | 339 | 161 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 3 | 5 |
| Långfristiga skulder | 67 | 43 |
| Övriga skulder | 67 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 314 | 357 |
| Leverantörsskulder | 73 | 30 |
| Skatteskulder | 126 | 185 |
| Övriga skulder | 38 | 33 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 77 | 109 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 1 094 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 101 | 94 | 82 |
| Årets inköp | 7 | 13 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 55 | 35 | 16 |
| Årets avskrivningar | 20 | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- JÄRNVÄGSGATAN 26, 703 62 ÖREBRO
- Registrerat
- 2016-02-04
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang-, café- och cateringverksamhet, utföra reklam för verksamheten via internet, import och försäljning av livsmedel, förvalta fast egendom, handel med värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 669-3139
- Sefik & Ertus I Örebro AB
kontrollerat 2026-10-13
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 7
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-20
- Senaste annonsen
- 2023-05-29
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 4 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet med adress Järnvägsgatan 26, Örebro. Företaget har sitt säte i ÖREBRO .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Någon händelse av väsentlig betydelse för företaget har inte inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 9 kB | Öppna |