Start › Västmanlands län › Västerås
Colleo AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 161 | 467 | 1 361 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 161 | 467 | 1 361 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 297 | 424 | 1 257 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 109 | 0 | 7 |
| Handelsvaror | – | – | 4 | 25 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 45 | 127 | 141 |
| Personalkostnader | – | – | 139 | 272 | 1 093 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −136 | 43 | 103 |
| Finansiella poster | 1 | 3 | −20 | 0 | 688 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | −20 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 688 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 2 | −156 | 43 | 791 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 37 | −12 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 37 | −12 | −25 |
| Resultat före skatt | −1 | 2 | −119 | 31 | 766 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 19 |
| Årets resultat | −1 | 2 | −119 | 23 | 747 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 684 | 686 | 780 | 1 205 | 1 486 |
| Anläggningstillgångar | 125 | 25 | 20 | 15 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 | 25 | 20 | 15 | 15 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 20 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 15 | 15 |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 559 | 661 | 760 | 1 190 | 1 471 |
| Kortfristiga fordringar | 379 | 380 | 366 | 32 | 71 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 31 | 37 |
| Fordringar hos koncernföretag | 361 | 361 | 361 | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | 19 | 5 | 1 | 34 |
| Kassa och bank | 180 | 281 | 393 | 1 157 | 1 400 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 684 | 686 | 780 | 1 205 | 1 486 |
| Eget kapital | 684 | 685 | 730 | 849 | 827 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 634 | 635 | 680 | 799 | 777 |
| Balanserat resultat | 635 | 633 | 799 | 777 | 29 |
| Årets resultat | −1 | 2 | −119 | 23 | 747 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 37 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 49 | 318 | 634 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 19 |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 22 | 23 | 65 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 8 | 288 | 551 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 680 | 799 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BIRKAGATAN 5, 723 34 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2016-02-02
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva vakthållning, ordningshållning, trygghetsbevakning med väktare, ordningsvakter och parkeringsövervakning, handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 100-7277
- Colleo AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem, hemhjälp, vård, städ i hemmet, förvaltning av fastigheter samt äger aktier i dotterföretag. Bolaget har sitt säte i Västerås kommun.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året varit vilande
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Sallad & Sånt i Västerås AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Sallad & Sånt i Västerås AB; Organisationsnummer=559237-8649; ForetagetsSate=Västerås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.9500000000000001; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.9500000000000001
-
Sallad & Sånt i Västerås AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Sallad & Sånt i Västerås AB