Start › Stockholms län › Södertälje
Tumba Grossist Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022-12 | 2022-06 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 486 | 1 023 | 1 466 | 0 |
| Nettoomsättning | 5 486 | 1 023 | 1 466 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 491 | 734 | 1 293 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 637 | 451 | 812 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 759 | 283 | 481 | 0 |
| Personalkostnader | 95 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 995 | 289 | 173 | 0 |
| Finansiella poster | −4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 991 | 289 | 173 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 941 | 289 | 173 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 194 | 62 | 37 | 0 |
| Årets resultat | 748 | 227 | 136 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022-12 | 2022-06 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 605 | 462 | 210 | 74 |
| Anläggningstillgångar | 632 | 185 | 185 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 250 | 185 | 185 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 185 | 185 | 185 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 64 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 382 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 382 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 974 | 276 | 25 | 74 |
| Varulager m.m. | 974 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 790 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 184 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 553 | 6 | 2 | 0 |
| Kundfordringar | 547 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 6 | 6 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 447 | 270 | 23 | 74 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 605 | 462 | 210 | 74 |
| Eget kapital | 1 572 | 400 | 173 | 37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 522 | 350 | 123 | −13 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 775 | 123 | −13 | 0 |
| Årets resultat | 748 | 227 | 136 | −13 |
| Obeskattade reserver | 50 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 50 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 37 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 37 |
| Kortfristiga skulder | 983 | 62 | 37 | 0 |
| Förskott från kunder | 232 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 456 | – | – | – |
| Skatteskulder | 276 | 62 | 37 | 0 |
| Övriga skulder | 19 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022-12 | 2022-06 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 350 | 123 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022-12 | 2022-06 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 425 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efter pandemin har vårt långsiktiga arbete att bygga upp ett sortiment av kvalitetsprodukter gett ett mycket positivt utfall i verksamhets omsättning och resultat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget ser ingen vikande trend i den positiva utvecklingen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 382 |
| Årets inköp | 382 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 |
| Årets inköp | 64 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 185 | 185 | 185 |
| Årets inköp | – | – | 185 |
Om bolaget
- Adress
- sydhamnsvägen.44b, 151 38 SÖDERTÄLJE
- Registrerat
- 2016-02-01
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-16
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-07-04
- Senaste annonsen
- 2023-07-04
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-07
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten består av import, export samt handel inom Sverige av livsmedel och liknande produkter till dagligvaruhandeln, servicehandeln, restauranger och caféer. Detta görs med såväl egen som inhyrd personal och verksamhetens drivs i hyrda kontors och lagerlokaler. Bolagets säte är Stockholm.
Väsentliga händelser
Efter pandemin har vårt långsiktiga arbete att bygga upp ett sortiment av kvalitetsprodukter gett ett mycket positivt utfall i verksamhets omsättning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.