Start › Västernorrlands län › Själevad
Patrik Murarn AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 332 | 2 666 | 2 778 | 3 286 | 2 677 | 3 209 | 2 950 | 3 915 |
| Nettoomsättning | 3 421 | 2 545 | 2 749 | 3 308 | 2 587 | 2 945 | 2 947 | 3 925 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −89 | 121 | −1 | −31 | 91 | 258 | 4 | −11 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 29 | 9 | 0 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 759 | 2 658 | 2 258 | 2 989 | 2 700 | 2 826 | 2 907 | 3 746 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 679 | 1 672 | 1 300 | 1 899 | 1 615 | 1 829 | 1 947 | 2 703 |
| Övriga externa kostnader | 466 | 384 | 332 | 381 | 307 | 367 | 302 | 366 |
| Personalkostnader | 596 | 561 | 595 | 677 | 742 | 600 | 633 | 652 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 41 | 32 | 32 | 35 | 30 | 25 | 25 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 573 | 7 | 519 | 297 | −23 | 383 | 43 | 168 |
| Finansiella poster | 2 | 9 | −17 | −18 | −8 | −1 | −3 | 4 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 20 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 39 | 15 | – | – | – | 0 | 5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 30 | 32 | 18 | 8 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 575 | 17 | 503 | 279 | −31 | 383 | 40 | 172 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 32 | −32 | 130 | 7 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 111 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 32 | −32 | 20 | 7 |
| Resultat före skatt | 575 | 17 | 503 | 279 | 1 | 351 | 171 | 178 |
| Skatt på årets resultat | 114 | 4 | 100 | 58 | 0 | 76 | 38 | 41 |
| Årets resultat | 461 | 13 | 402 | 221 | 1 | 275 | 132 | 138 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 730 | 2 086 | 2 410 | 2 169 | 1 808 | 1 365 | 1 011 | 1 056 |
| Anläggningstillgångar | 1 019 | 988 | 980 | 962 | 945 | 132 | 92 | 117 |
| Materiella anläggningstillgångar | 743 | 761 | 802 | 834 | 866 | 78 | 38 | 63 |
| Byggnader och mark | 743 | 761 | 779 | 797 | 814 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 0 | 13 | 38 | 63 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 23 | 37 | 51 | 65 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 276 | 227 | 178 | 129 | 79 | 55 | 55 | 55 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Andra långfristiga fordringar | 221 | 172 | 123 | 74 | 25 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 711 | 1 098 | 1 430 | 1 207 | 863 | 1 232 | 919 | 938 |
| Varulager m.m. | 457 | 546 | 425 | 425 | 457 | 377 | 108 | 104 |
| Råvaror och förnödenheter | 457 | 546 | 425 | 425 | 457 | 366 | 108 | 104 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 425 | 413 | 362 | 414 | 198 | 350 | 405 | 296 |
| Kundfordringar | 407 | 309 | 338 | 358 | 135 | 272 | 349 | 271 |
| Övriga fordringar | −8 | 79 | 0 | 31 | 61 | 0 | 13 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 25 | 24 | 25 | 2 | 78 | 42 | 26 |
| Kassa och bank | 829 | 139 | 643 | 368 | 208 | 505 | 406 | 538 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 730 | 2 086 | 2 410 | 2 169 | 1 808 | 1 365 | 1 011 | 1 056 |
| Eget kapital | 1 570 | 1 209 | 1 197 | 820 | 598 | 598 | 322 | 315 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 520 | 1 159 | 1 147 | 770 | 548 | 548 | 272 | 265 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 059 | 1 147 | 745 | 548 | 548 | 272 | 140 | 128 |
| Årets resultat | 461 | 13 | 402 | 221 | 1 | 275 | 132 | 138 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 32 | 0 | 130 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 111 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 32 | 0 | 20 |
| Långfristiga skulder | 366 | 435 | 504 | 573 | 642 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 435 | 504 | 573 | 642 | 711 | – | – | – |
| Övriga skulder | −69 | −69 | −69 | −69 | −69 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 794 | 442 | 710 | 777 | 568 | 735 | 689 | 610 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 0 |
| Leverantörsskulder | 326 | 220 | 263 | 393 | 237 | 370 | 265 | 252 |
| Skatteskulder | 16 | 0 | 12 | – | 0 | 10 | 0 | 52 |
| Övriga skulder | 320 | 140 | 295 | 252 | 175 | 189 | 196 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 132 | 82 | 139 | 132 | 157 | 166 | 216 | 181 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | −100 | 100 | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | −100 | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 548 | 548 | 272 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 35 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 20 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Ackumulerade avskrivningar | 70 | 70 | 46 | 32 | 19 | 5 |
| Årets avskrivningar | – | 23 | 14 | 14 | 14 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 195 | 195 | 125 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | 70 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 144 | 117 | 88 | 63 | 38 |
| Årets avskrivningar | 26 | 30 | 25 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- KOPEKVÄGEN 3, 894 30 SJÄLEVAD
- Registrerat
- 2016-01-29
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Byggtjänster inom murning, montering och försäljning av eldstäder, plattsättning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-27
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Örnsköldsviks kommun registrerades år 2016 och bedriver sedan dess byggtjänster inom murning, montering av eldstäder samt plattsättning. Försäljning av eldstäder och liknande produkter sker genom egen butik. Verksamheten drivs i egen fastighet inrymmande kontor, lager, försäljnings- och visningsavdelning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.