Start › Dalarnas län › Hedemora
OF Byggteknik AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 853 | 1 307 | 1 389 | 1 623 | 743 | 1 112 | 1 672 |
| Nettoomsättning | 1 846 | 1 287 | 1 389 | 1 623 | 743 | 1 029 | 1 634 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 19 | – | – | 0 | 83 | 1 |
| Rörelsekostnader | 1 710 | 1 345 | 1 311 | 1 541 | 715 | 1 152 | 1 594 |
| Handelsvaror | 536 | 121 | 161 | 537 | 75 | 150 | 105 |
| Övriga externa kostnader | 525 | 575 | 555 | 557 | 358 | 342 | 727 |
| Personalkostnader | 580 | 633 | 556 | 416 | 259 | 654 | 759 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 16 | 40 | 31 | 23 | 6 | 2 |
| Rörelseresultat | 143 | −38 | 78 | 82 | 28 | −40 | 78 |
| Finansiella poster | −24 | −11 | −6 | −15 | −20 | −14 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 11 | 6 | 15 | 20 | 14 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 119 | −49 | 72 | 67 | 8 | −54 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | −24 | 63 | 14 | −20 | 0 | 80 | −23 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −24 | 63 | 14 | −20 | 0 | 80 | −23 |
| Resultat före skatt | 95 | 14 | 86 | 47 | 8 | 26 | 52 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 6 | 20 | 13 | 6 | 8 | 15 |
| Årets resultat | 73 | 8 | 66 | 34 | 2 | 18 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 137 | 682 | 595 | 636 | 499 | 605 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 75 | 144 | 160 | 200 | 82 | 23 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 144 | 160 | 200 | 82 | 23 | 30 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 75 | 144 | 160 | 200 | 82 | 23 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 1 061 | 538 | 436 | 436 | 417 | 581 | 640 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 113 | 86 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | – | 0 | 113 | 86 |
| Kortfristiga fordringar | 1 048 | 515 | 390 | 356 | 411 | 440 | 524 |
| Kundfordringar | 898 | 421 | 304 | 314 | 304 | 304 | 304 |
| Övriga fordringar | 150 | 94 | 86 | 42 | 75 | 77 | 220 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 32 | 59 | 0 |
| Kassa och bank | 14 | 23 | 46 | 80 | 6 | 28 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 137 | 682 | 595 | 636 | 499 | 605 | 670 |
| Eget kapital | 342 | 369 | 361 | 375 | 341 | 339 | 321 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 292 | 319 | 311 | 325 | 291 | 289 | 271 |
| Balanserat resultat | 219 | 311 | 245 | 291 | 289 | 271 | 204 |
| Årets resultat | 73 | 8 | 66 | 34 | 3 | 18 | 67 |
| Obeskattade reserver | 24 | 0 | 63 | 77 | 57 | 57 | 137 |
| Periodiseringsfonder | 24 | 0 | 63 | 77 | 57 | 57 | 137 |
| Långfristiga skulder | 259 | 131 | 0 | 53 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 259 | 131 | 0 | 53 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 512 | 182 | 172 | 130 | 102 | 209 | 212 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 | 25 | 12 | 5 | 7 | 30 | 19 |
| Leverantörsskulder | 437 | 36 | 8 | 0 | 2 | 26 | 23 |
| Skatteskulder | 1 | 6 | 26 | 13 | 0 | 23 | 0 |
| Övriga skulder | 63 | 39 | 50 | 38 | 17 | 47 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 76 | 76 | 76 | 76 | 83 | 93 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 291 | 289 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 261 | 261 | 261 | 261 | 113 | 31 | 31 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 148 | 82 | – | 31 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 185 | 117 | 101 | 61 | 31 | 8 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 68 | 16 | 40 | 31 | 23 | 6 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- HAMRE BOOSGÅRDEN 25, 776 90 HEDEMORA
- Registrerat
- 2016-01-22
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Byggtjänster och byggstyrning samt där med förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 508-9826
- OF Byggteknik AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vällingby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning av byggtjänster och byggstyrning samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Vällingby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.