Start › Stockholms län › Stockholm
Group of Four AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 575 | 1 189 | 349 | 945 | 568 | 290 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 575 | 1 189 | 349 | 945 | 568 | 290 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 609 | 1 189 | 362 | 864 | 621 | 281 | 7 | 4 | 4 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | 425 | 771 | 179 | 711 | 491 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 55 | 270 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 120 | 220 | 162 | 152 | 74 | 11 | 7 | 4 | 4 | 10 |
| Personalkostnader | 64 | 198 | 21 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −34 | 0 | −14 | 81 | −52 | 9 | −7 | −4 | −4 | −10 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | −1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | 1 | −14 | 82 | −52 | 9 | −8 | −4 | −4 | −10 |
| Resultat före skatt | −34 | 1 | −14 | 82 | −52 | 9 | −8 | −4 | −4 | −10 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −34 | 1 | −14 | 76 | −52 | 9 | −8 | −4 | −4 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 262 | 124 | 140 | 276 | 127 | 208 | 34 | 42 | 46 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 262 | 124 | 140 | 276 | 127 | 208 | 34 | 42 | 46 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 123 | 96 | 18 | 99 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 175 | 123 | 50 | 0 | 39 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 34 | 0 | 60 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 13 | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 88 | 1 | 44 | 257 | 28 | 205 | 31 | 40 | 45 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 262 | 124 | 140 | 276 | 127 | 208 | 34 | 42 | 46 | 50 |
| Eget kapital | 164 | 115 | 113 | 127 | 51 | 43 | 34 | 42 | 46 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 114 | 65 | 63 | 77 | 1 | −7 | −16 | −8 | −4 | 0 |
| Balanserat resultat | 148 | 63 | 77 | 1 | 53 | −16 | −8 | −4 | 0 | 10 |
| Årets resultat | −34 | 1 | −14 | 76 | −52 | 9 | −8 | −4 | −4 | −10 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 9 | 27 | 149 | 76 | 164 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 3 | 102 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 82 | 9 | 4 | 125 | 63 | 25 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 1 | 18 | 18 | 10 | 37 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 | −7 | −16 | −8 | −4 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 83 | – | – | – | 60 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året bedrivit verksamhet inom produktion och försäljning av tjänster omfattande reklam, media, konst och fotografi. Under året har det var en stark utveckling av verksamheten tack vare en återkommande kund.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 24007, 104 50 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-01-21
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktion och försäljning av reklam, media och fotografi, och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5101-2672
- Group of Four AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har under året bedrivit produktion och utveckling av reklam, media, konst och fotografi för kunder från såväl Sverige som Europa. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.