Grundströms Ventilation AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 740 | 1 518 | 873 | 935 | 2 960 |
| Nettoomsättning | 3 740 | 1 518 | 879 | 525 | 2 960 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −5 | 410 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 454 | 1 512 | 871 | 944 | 3 041 |
| Handelsvaror | 936 | 599 | 288 | 357 | 1 776 |
| Övriga externa kostnader | 2 417 | 874 | 564 | 531 | 462 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 56 | 789 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 39 | 18 | 0 | 12 |
| Rörelseresultat | 286 | 6 | 3 | −10 | −81 |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 286 | 6 | 3 | −10 | −82 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −2 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 284 | 6 | 3 | −10 | −82 |
| Skatt på årets resultat | 1 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 283 | 6 | 3 | −10 | −82 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 707 | 140 | 1 108 | 1 247 | 1 031 |
| Anläggningstillgångar | 193 | 73 | 60 | 79 | 79 |
| Materiella anläggningstillgångar | 193 | 73 | 60 | 79 | 79 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 193 | 73 | 60 | 79 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 514 | 67 | 1 048 | 1 168 | 953 |
| Varulager m.m. | 129 | 8 | 149 | 155 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 129 | 8 | 149 | 155 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 209 | 5 | 479 | 561 | 587 |
| Kundfordringar | 202 | 0 | 99 | 182 | 463 |
| Övriga fordringar | 4 | 1 | 8 | 6 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | 372 | 372 | 117 |
| Kassa och bank | 175 | 54 | 420 | 453 | 366 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 707 | 140 | 1 108 | 1 247 | 1 031 |
| Eget kapital | 334 | 51 | 45 | 42 | 52 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 284 | 1 | −5 | −8 | 2 |
| Balanserat resultat | 1 | −5 | 12 | 2 | 84 |
| Årets resultat | 283 | 6 | −17 | −10 | −82 |
| Obeskattade reserver | 2 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 2 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 200 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 200 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 172 | 89 | 1 064 | 1 205 | 979 |
| Leverantörsskulder | 63 | 6 | 105 | 69 | 69 |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 60 | 60 | 830 | 880 | 817 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 48 | 24 | 129 | 256 | 94 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 1 | −5 | −8 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 143 | 143 | 91 | 91 | 91 |
| Årets inköp | – | 52 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 57 | 59 | 31 | 12 | 0 |
| Årets avskrivningar | 29 | 29 | 18 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kompanigatan 18, 235 32 VELLINGE
- Registrerat
- 2016-01-13
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnation, byggplåtslageri, ventilationsplåtslageri, ventilationsarbete, konsultverksamhet inom ventilation, försäljning av ventilationstillbehör och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten i bolaget består i att montera ventilationsanläggningar till företag och privatpersoner. Företaget har sitt säte i Helsingborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.