Start › Västra Götalands län › Partille
solhult event och design AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 507 | 2 086 | 1 988 | 1 791 | 1 379 | 1 216 |
| Nettoomsättning | 2 474 | 2 063 | 1 981 | 1 770 | 1 403 | 889 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 24 | 7 | 21 | −25 | 328 |
| Rörelsekostnader | 2 100 | 2 024 | 2 338 | 1 393 | 1 413 | 1 249 |
| Råvaror och förnödenheter | 58 | 382 | – | 115 | – | – |
| Handelsvaror | 115 | 15 | 337 | – | 160 | 89 |
| Övriga externa kostnader | 753 | 672 | 970 | 483 | 725 | 515 |
| Personalkostnader | 1 106 | 905 | 968 | 750 | 499 | 600 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 36 | 30 | 18 | 21 | 36 |
| Övriga rörelsekostnader | 30 | 15 | 33 | 27 | 8 | 9 |
| Rörelseresultat | 407 | 62 | −350 | 398 | −34 | −33 |
| Finansiella poster | 1 | −2 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 407 | 60 | −350 | 398 | −35 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 0 | 140 | −25 | 33 | 6 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −100 | 0 | 128 | −25 | 34 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 12 | 0 | −1 | 6 |
| Resultat före skatt | 307 | 60 | −210 | 372 | −1 | −27 |
| Skatt på årets resultat | 62 | – | 0 | 79 | – | – |
| Årets resultat | 245 | 60 | −210 | 293 | −1 | −27 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 782 | 713 | 763 | 1 103 | 940 | 907 |
| Anläggningstillgångar | 212 | 102 | 92 | 54 | 45 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 103 | 102 | 92 | 54 | 45 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 94 | 93 | 84 | 45 | 36 | 46 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 109 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 570 | 612 | 671 | 1 049 | 895 | 853 |
| Varulager m.m. | 182 | 297 | 312 | 620 | 623 | 635 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 182 | 297 | 312 | 620 | 623 | 635 |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 117 | 49 | 108 | 141 | 139 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 96 | 100 | 46 |
| Övriga fordringar | 95 | 117 | 49 | 0 | 22 | 66 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | – | 0 | 12 | 20 | 28 |
| Kassa och bank | 290 | 198 | 310 | 322 | 131 | 79 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 782 | 713 | 763 | 1 103 | 940 | 907 |
| Eget kapital | 628 | 653 | 593 | 803 | 510 | 511 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 578 | 603 | 543 | 753 | 460 | 461 |
| Balanserat resultat | 332 | 543 | 753 | 460 | 461 | 489 |
| Årets resultat | 245 | 60 | −210 | 293 | −1 | −27 |
| Obeskattade reserver | 100 | – | 0 | 140 | 115 | 148 |
| Periodiseringsfonder | 100 | – | 0 | 128 | 103 | 137 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 12 | 12 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 54 | 60 | 170 | 160 | 315 | 248 |
| Leverantörsskulder | 9 | 27 | 14 | 47 | 39 | 35 |
| Skatteskulder | – | 0 | 30 | – | 0 | 5 |
| Övriga skulder | 45 | 33 | 96 | 87 | 137 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 30 | 27 | 139 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 271 | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | 271 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 460 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är högre 2021 då en del event-projekt kunnat genomföras, till skillnad från 2020 då dessa var i stort sett obefintliga på grund av pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19 förväntas till viss del ha en negativ påverkan även under 2022. Det är fortfarande färre event som genomförs och ofta är de som genomförs mindre än vad som var normalt före pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 109 | 0 |
| Årets inköp | 109 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 372 | 333 | 288 | 219 | 193 | 181 | 181 | 167 |
| Årets inköp | 39 | 45 | 69 | 26 | 12 | – | 13 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 278 | 240 | 204 | 174 | 156 | 135 | 135 | 99 |
| Årets avskrivningar | 38 | 36 | 30 | 18 | 21 | – | 36 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Om bolaget
- Adress
- RIDDAR TURES VÄG 12, 433 31 PARTILLE
- Registrerat
- 2016-01-05
- Bransch
- All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom event (teknik och design) och design (styling och visual merchandising) med helhetslösning därmed förenlig verksamhet såsom inköp, försäljning och uthyrning.
Bankgironummer
- 5075-1932
- Solhult Event och Design AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
solhult event och design AB med säte i Partille kommun registrerades år 2016. Bolaget bedriver konsultverksamhet inom eventplanering och design med särskilt fokus på modebranschen där skapas inspirerande och innovativa upplevelser för modevisningar, lanseringar och andra branschevenemang. Företaget säljer även inredning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.