Start › Östergötlands län › Svärtinge
SA.Garbowski AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 586 | 3 751 | 3 021 |
| Nettoomsättning | 3 586 | 3 744 | 3 021 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 473 | 3 632 | 3 031 |
| Råvaror och förnödenheter | 688 | 477 | 611 |
| Övriga externa kostnader | 597 | 729 | 465 |
| Personalkostnader | 2 147 | 2 390 | 1 931 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 37 | 25 |
| Rörelseresultat | 113 | 119 | −10 |
| Finansiella poster | −20 | −10 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 0 | −3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 11 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 109 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | −20 | 95 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −15 | −20 | 95 |
| Resultat före skatt | 77 | 89 | 80 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 20 | 19 |
| Årets resultat | 61 | 70 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 658 | 580 | 503 |
| Anläggningstillgångar | 223 | 212 | 125 |
| Materiella anläggningstillgångar | 223 | 212 | 125 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 223 | 212 | 125 |
| Omsättningstillgångar | 435 | 368 | 378 |
| Kortfristiga fordringar | 338 | 270 | 173 |
| Övriga fordringar | −376 | 24 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 714 | 246 | 173 |
| Kassa och bank | 97 | 98 | 204 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 658 | 580 | 503 |
| Eget kapital | 357 | 306 | 321 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 307 | 256 | 271 |
| Balanserat resultat | 256 | 186 | 210 |
| Årets resultat | 51 | 70 | 62 |
| Obeskattade reserver | 35 | 20 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 35 | 20 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 11 | −85 |
| Övriga skulder | 0 | 11 | −85 |
| Kortfristiga skulder | 266 | 243 | 267 |
| Skatteskulder | – | 0 | 19 |
| Övriga skulder | 196 | 172 | 178 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 71 | 71 | 71 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 307 | 256 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 422 | 368 | 368 | 245 |
| Årets inköp | 54 | 123 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 199 | 157 | 120 | 95 |
| Årets avskrivningar | 42 | 37 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- Högbackavägen 24, 605 80 SVÄRTINGE
- Registrerat
- 2016-01-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva snickeri och renoverings arbete samt markarbeten och städservice samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-11-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Byggande av bostadshus och andra byggnader samt lokalvård
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.