Start › Västra Götalands län › Lysekil
Stellan Gustafsson Composite AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 150 | 1 169 | 1 068 | 789 | 194 | 260 | 207 | 249 |
| Nettoomsättning | 1 150 | 1 169 | 1 060 | 789 | 194 | 260 | 207 | 249 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 163 | 1 128 | 1 169 | 645 | 214 | 204 | 203 | 252 |
| Handelsvaror | 3 | 18 | 3 | 2 | 8 | −11 | 23 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 202 | 214 | 223 | 120 | 120 | 132 | 119 | 172 |
| Personalkostnader | 957 | 897 | 943 | 522 | 85 | 83 | 62 | 58 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | 41 | −101 | 144 | −20 | 56 | 4 | −4 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 | −1 | −2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 39 | −101 | 144 | −20 | 55 | 1 | −5 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 33 | −33 | 10 | −10 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 33 | −33 | 10 | −10 | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | 39 | −68 | 111 | −11 | 46 | 1 | −5 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 21 | 0 | 6 | – | – |
| Årets resultat | −13 | 39 | −68 | 90 | −11 | 39 | 1 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 221 | 240 | 209 | 291 | 73 | 91 | 55 | 58 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 221 | 240 | 209 | 290 | 72 | 88 | 55 | 58 |
| Varulager m.m. | 34 | 38 | 55 | 58 | 60 | 63 | 50 | 45 |
| Råvaror och förnödenheter | 34 | 38 | 55 | 58 | 60 | 63 | 50 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 128 | 81 | 53 | 111 | 1 | 1 | 3 | 3 |
| Kundfordringar | 69 | 72 | 53 | 92 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 27 | – | – | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 32 | 9 | 0 | 19 | – | – | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 58 | 122 | 101 | 121 | 11 | 24 | 2 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 221 | 240 | 209 | 291 | 73 | 91 | 55 | 58 |
| Eget kapital | 103 | 116 | 77 | 145 | 55 | 65 | 26 | 25 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 53 | 66 | 27 | 95 | 5 | 15 | −24 | −25 |
| Balanserat resultat | 66 | 27 | 95 | 5 | 15 | −24 | −25 | −20 |
| Årets resultat | −13 | 39 | −68 | 90 | −11 | 39 | 1 | −5 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 33 | 0 | 10 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 33 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 118 | 124 | 133 | 114 | 19 | 16 | 29 | 33 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Leverantörsskulder | 2 | 22 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 19 | −1 | 28 | 21 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga skulder | 90 | 96 | 99 | 86 | 7 | 4 | 24 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 95 | 5 | 15 | −24 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har fortsatt öka sedan företagsledaren nu enbart arbetar i sitt företag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% under året, orsaken till detta är att företagsledaren har återstartat verksamheten i bolaget efter en period som anställd hos annat företag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 3 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | 2 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TORNVÄGEN 27, 453 38 LYSEKIL
- Registrerat
- 2015-12-30
- Bransch
- Byggplastvarutillverkning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med plastarbeten inom båtindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5071-0193
- Stellan Gustafsson Composite AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lysekil
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet med plastarbeten inom båtindustrin. Företaget har sitt säte i Lysekil .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.