Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Eimai AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 056 | 1 411 | 6 782 | – | – |
| Nettoomsättning | 1 948 | 597 | 6 759 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 108 | 814 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 626 | 1 314 | 6 915 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 84 | 137 | 2 468 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 224 | 845 | 4 094 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 318 | 331 | 353 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 430 | 97 | −133 | – | – |
| Finansiella poster | −330 | −82 | −100 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 331 | 82 | 100 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 100 | 15 | −233 | – | – |
| Resultat före skatt | 100 | 15 | −233 | – | – |
| Årets resultat | 100 | 15 | −233 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 711 | 17 061 | 18 162 | 6 171 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 11 530 | 11 002 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 788 | 788 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 742 | 9 556 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 6 890 | 6 890 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 852 | 2 666 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 657 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 657 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 181 | 6 059 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 385 | 385 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 385 | 385 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 796 | 5 674 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 456 | 1 479 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 340 | 4 195 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 711 | 17 061 | – | – | – |
| Eget kapital | 307 | 207 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 838 | 838 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −532 | −632 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −632 | −646 | – | – | – |
| Årets resultat | 100 | 15 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 395 | 15 840 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 15 395 | 15 766 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 74 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 010 | 1 015 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 292 | 304 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 10 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | – | – | – |
| Övriga skulder | 725 | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 977 | 701 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Verksamhetens art och inriktning
Verksamheten utgörs av grön energiproduktion, utbildning, uthyrning av maskiner och byggnadsställningar, utveckling av IT-lösningar och programvaror, samt med dessa förenliga verksamheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Eimai ABs finansiella ställning per den 2023-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Eimai AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Verksamheten utgörs av grön energiproduktion, utbildning, uthyrning av maskiner och byggnadsställningar, utveckling av IT-lösningar och programvaror, samt med dessa förenliga verksamheter. Under året har inventarier avyttrats med en vinst på 813 000 kr.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Eimai ABs finansiella ställning per den 2022-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Eimai AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 3 700 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 3 700 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 700 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 657 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 657 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 657 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 315 | 4 811 | 4 925 | 4 734 |
| Årets inköp | 1 505 | 47 | 191 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 162 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 463 | 2 145 | 1 813 | 1 461 |
| Årets avskrivningar | 318 | 331 | 353 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 890 | 6 890 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 6 890 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- EYD 686G BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-12-30
- Bransch
- Icke-specialiserad provisionshandel
Verksamhet enligt registret
Försäljning av redovisningstjänster. Försäljning av växter. Uthyrning av maskiner, byggnadsställning, verktyg och fordon. Utbildnings- och kursverksamhet. Kursgård, hotell- och restaurangverksamhet.
Bankgironummer
- 604-7781
- EIMAI AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K3
- Säte
- Örebro
- Revision
- Ja (2024-03-30)
- Årsstämma
- 2024-03-30
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.