Start › Stockholms län › Täby
J. Lodhi Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 549 | 688 | 569 | 431 | 309 | 776 | 1 084 | 144 | 3 |
| Nettoomsättning | 549 | 688 | 569 | 431 | 309 | 776 | 1 084 | 144 | 3 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 495 | 1 000 | 911 | 893 | 404 | 571 | 407 | 342 | 31 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 20 | 23 | 2 | 3 | 35 | 38 | 6 | – |
| Övriga externa kostnader | 433 | 370 | 139 | 299 | 344 | 544 | 349 | 308 | 25 |
| Personalkostnader | 1 038 | 531 | 703 | 591 | 55 | −8 | 20 | 27 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 78 | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 8 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −946 | −312 | −342 | −462 | −95 | 205 | 677 | −198 | −28 |
| Finansiella poster | 280 | −1 536 | 6 | 1 033 | 960 | 0 | 0 | 3 832 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 280 | −1 593 | 5 | 1 033 | 967 | 0 | 0 | 3 832 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 57 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | −1 | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −666 | −1 848 | −336 | 571 | 866 | 205 | 677 | 3 634 | −28 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −666 | −1 848 | −336 | 571 | 866 | 205 | 677 | 3 634 | −28 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 119 | 42 | 49 | 157 | 49 | – |
| Årets resultat | −666 | −1 848 | −336 | 451 | 824 | 156 | 519 | 3 585 | −28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 350 | 3 114 | 5 012 | 5 522 | 4 728 | 4 338 | 4 374 | 3 516 | 31 |
| Anläggningstillgångar | 1 198 | 1 706 | 3 528 | 2 914 | 2 646 | 2 408 | 1 346 | 415 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 46 | 113 | 155 | 51 | 51 | 3 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 48 | 48 | 48 | 48 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 46 | 66 | 107 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 176 | 1 660 | 3 415 | 2 759 | 2 595 | 2 357 | 1 343 | 415 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 0 | −208 | 208 | −208 | 415 | – |
| Andelar i intresseföretag | 766 | 1 250 | 2 037 | 1 481 | 1 525 | 1 525 | 1 500 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 410 | 410 | 193 | 193 | 193 | 133 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 604 | 604 | 604 | 425 | 50 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 581 | 481 | 481 | 481 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 151 | 1 408 | 1 484 | 2 608 | 2 081 | 1 931 | 3 028 | 3 101 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 292 | 1 008 | 394 | 535 | 367 | 60 | 10 | 0 |
| Kundfordringar | 77 | 134 | 109 | 0 | 33 | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 97 | 113 | 829 | 323 | 432 | 297 | 50 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 45 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
| Kassa och bank | 977 | 1 116 | 476 | 2 214 | 1 546 | 1 563 | 2 968 | 3 091 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 350 | 3 114 | 5 012 | 5 522 | 4 728 | 4 390 | 4 374 | 3 516 | 31 |
| Eget kapital | 2 157 | 2 823 | 4 815 | 5 151 | 4 700 | 4 054 | 3 927 | 3 607 | 22 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 107 | 2 773 | 4 765 | 5 101 | 4 650 | 4 004 | 3 877 | 3 557 | −28 |
| Balanserat resultat | 2 773 | 4 620 | 5 101 | 4 650 | 3 826 | 3 848 | 3 358 | −28 | 0 |
| Årets resultat | −666 | −1 848 | −336 | 451 | 824 | 156 | 519 | 3 585 | −28 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 193 | 291 | 197 | 371 | 28 | 336 | 447 | −91 | 9 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 99 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −173 | – | – | – | 0 | 193 | 157 | 49 | – |
| Övriga skulder | 343 | 281 | 6 | 323 | 28 | 143 | 290 | −139 | 9 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 0 | 92 | 47 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 170 | 170 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 650 | 4 004 | 3 877 | 3 557 | −28 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad fakturering har skett under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamheten ökade under 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2021 minskade mängden konsult uppdrag. Innehav i ett av bolagen såldes.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamheten växer starkt under 2019.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har tagit utdelning från bolaget GellerstamLodhi Holding AB.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 766 | 1 250 | 2 037 | 1 481 | 1 481 | 1 525 | 1 500 | 415 |
| Årets inköp | – | 775 | 555 | – | – | 25 | 1 190 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 485 | 2 166 | – | – | – | 0 | 105 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | −208 | 208 | 208 | 208 |
| Årets inköp | – | – | – | 375 | 0 | 415 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 208 | 375 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 581 | 581 | 481 | 481 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 604 | 604 | 604 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 554 | 425 | 2 220 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 50 | 2 170 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 114 | 114 | 107 | 107 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Årets inköp | – | – | – | 114 | – | 96 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 48 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 69 | 41 | 3 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 23 | – | 38 | 7 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 | 48 | 48 | 48 |
Om bolaget
- Adress
- ÅVALUNDSVÄGEN 25, 187 31 TÄBY
- Registrerat
- 2015-12-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska investera i andra bolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 833-2579
- J. Lodhi Holding AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-06
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget utför konsultuppdrag och investerar i mindre bolag där J. Lodhi Holdning AB har god insyn.Bolaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.