Start › Stockholms län › Stockholm
DEAK Group AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 51 | 71 | 57 | 83 | 12 | 35 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 71 | 57 | 83 | 12 | 35 | 7 |
| Rörelseresultat | −51 | −71 | −57 | −83 | −12 | −35 | −7 |
| Finansiella poster | −12 | 1 467 | 2 016 | 7 196 | 4 225 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −57 | 0 | 2 000 | 7 161 | 4 225 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 425 | 0 | 33 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 45 | 81 | 16 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 39 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −63 | 1 397 | 1 958 | 7 114 | 4 213 | −35 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 700 | −531 | −40 | – | 0 | 53 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 700 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 531 | 40 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 637 | 866 | 1 918 | 7 114 | 4 213 | 18 | −7 |
| Årets resultat | 637 | 866 | 1 918 | 7 114 | 4 213 | 18 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 997 | 9 381 | 8 794 | 10 538 | 11 087 | 5 809 | 5 888 |
| Anläggningstillgångar | 3 530 | 2 975 | 8 494 | 9 375 | 6 975 | 3 100 | 3 150 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 530 | 2 975 | 8 494 | 9 375 | 6 975 | 3 100 | 3 150 |
| Andelar i koncernföretag | 2 900 | 2 975 | 2 975 | 2 975 | 3 075 | 3 100 | 3 150 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 630 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 5 519 | 6 400 | 3 900 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 467 | 6 406 | 300 | 1 163 | 4 112 | 2 709 | 2 738 |
| Kortfristiga fordringar | 2 818 | 2 234 | 134 | 155 | 3 918 | 2 643 | 2 590 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 818 | 2 234 | 134 | 55 | 0 | 2 643 | 2 590 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 101 | 3 918 | – | – |
| Kassa och bank | 3 649 | 4 172 | 166 | 1 008 | 194 | 66 | 148 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 997 | 9 381 | 8 794 | 10 538 | 11 087 | 5 809 | 5 888 |
| Eget kapital | 7 596 | 6 958 | 6 092 | 9 174 | 7 686 | 4 473 | 4 454 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 546 | 6 908 | 6 042 | 9 124 | 7 636 | 4 423 | 4 404 |
| Balanserat resultat | 6 908 | 6 042 | 4 124 | 2 011 | 3 423 | 4 404 | 4 411 |
| Årets resultat | 637 | 866 | 1 918 | 7 114 | 4 213 | 18 | −7 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 27 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 2 401 | 2 423 | 2 701 | 1 364 | 3 402 | 1 337 | 1 407 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 22 | 300 | 1 363 | 2 400 | 1 337 | 1 407 |
| Övriga skulder | 2 401 | 2 401 | 2 401 | 1 | 1 001 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 5 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 9 124 | 7 636 | 4 423 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för DEAK Group AB för räkenskapsåret 2025-04-01 - 2026-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av DEAK Group ABs finansiella ställning per den 31 mars 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till DEAK Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för DEAK Group AB för räkenskapsåret 2024-04-01 - 2025-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av DEAK Group ABs finansiella ställning per den 31 mars 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till DEAK Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för DEAK Group AB för räkenskapsåret 2023-04-01—2024-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av DEAK Group ABs finansiella ställning per den 31 mars 2024 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till DEAK Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för DEAK Group AB för räkenskapsåret 2022-04-01—2023-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av DEAK Group ABs finansiella ställning per den 31 mars 2023 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till DEAK Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för DEAK Group AB för räkenskapsåret 2021-04-01—2022-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av DEAK Group ABs finansiella ställning per den 31 mars 2022 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till DEAK Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Renovera NU Gruppen Stockholm AB för räkenskapsåret 2020-04-01—2021-03-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Renovera NU Gruppen Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 mars 2021 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Renovera NU Gruppen Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 900 | 2 975 | 2 975 | 2 975 |
| Försäljningar och utrangeringar | 75 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 630 | 0 |
| Årets inköp | 630 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 30032, 104 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-12-22
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall bestå av att äga och förvalta fast och lös egendom, värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5704-7235
- Renovera NU Gruppen Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Företaget har under året avyttrat innehav i dotterbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 108 kB | Öppna |
| 2025 | 82 kB | Öppna |
| 2024 | 119 kB | Öppna |
| 2023 | 119 kB | Öppna |
| 2022 | 118 kB | Öppna |
| 2021 | 118 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Renovera NU Stockholm AB; Organisationsnummer=556877-1694; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Renovera NU Stockholm AB; Organisationsnummer=556877-1694; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
DEAK Badrum AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=DEAK Badrum AB; Organisationsnummer=559119-7206; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Besikta Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Besikta Sverige AB; Organisationsnummer=559344-6734; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Besikta Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Besikta Sverige AB
Visa fler relationer
-
DEAK Badrum AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=DEAK Badrum AB
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Renovera NU Stockholm AB
-
Besikta Sverige AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Besikta Sverige AB
-
Dejv AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Dejv AB
-
Boling 3 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 3 AB
-
Boling 1 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 1 AB
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Renovera NU Stockholm AB
-
DEAK Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=DEAK Invest AB
-
Entreprenad NU AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Entreprenad NU AB
-
Boling 3 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 3 AB
-
Boling 2 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 2 AB
-
Boling 1 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 1 AB
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Renovera NU Stockholm AB
-
Entreprenad NU AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Entreprenad NU AB
-
Boling 3 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 3 AB
-
Boling 2 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 2 AB
-
Boling 1 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Boling 1 AB
-
Renovera NU Stockholm AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Renovera NU Stockholm AB